EUROPEJSKA UNIA
WSPÓLNOT POLONIJNYCH

   EUROPA-ŚWIAT
 2019-08-01 Światowe Letnie Igrzyska Polonijne Gdynia 2019

W sobotę 27 lipca rozpoczęły się XIX Światowe Letnie Igrzyska Polonijne Gdynia 2019. Organizatorem Igrzysk jest Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" Igrzyska objęte zostały Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Mecenasem jest Senat RP oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Partnerem strategicznym Miasto Gdynia oraz Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni. Światowe Letnie Igrzyska Polonijne to największa impreza cykliczna przeznaczona dla Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju. W tym roku odbędą się w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na igrzyska przybyło blisko 1300 zawodników startujących w 22 dyscyplinach. Europejską Unię Wspólnot Polonijnych reprezentował na Igrzyskach prezydent Tadeusz Adam Pilat. Do Gdyni przybyła również przewodnicząca Rady Polonii Świata, Teresa Berezowska i prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej Małgorzata Kwiatkowska. Przybyła też liczna delegacja Polaków z Litwy w składzie: Waldemar Tomaszewski, Rita Tamošiūnienė, Maria Rekść i Zdzisław Palewicz.
Inauguracja Igrzysk

Uroczystość rozpoczęła się ceremoniałem Wojskowej Asysty Honorowej w skład której wchodzą - Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy i Kompania Honorowa Akademii Marynarki Wojennej. W otwarciu Igrzysk Polonijnych uczestniczyła również reprezentacja Chóru Akademii Marynarki Wojennej pod dyrekcją Ewelina Kuc złożona z podchorążych oraz studentów cywilnych. Reprezentacje 27 krajów poprowadzili podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Podczas otwarcia doradca Prezydenta RP, Piotr Nowacki odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do uczestników igrzysk: Życzę państwu, aby czas spędzony w kraju przyniósł wiele emocji – sportowych, patriotycznych i rodzinnych. Bo zapewne wielu z Państwa spotka się ze swoimi bliskimi. Życzę dobrego przebiegu zawodów, szlachetnej rywalizacji i satysfakcji z osiągniętych wyników. Życzę nam wszystkim, Polakom i Polonii na całym świecie, abyśmy zawsze byli razem, wspierali się, utrzymywali rozmaite kontakty i podejmowali współpracę dla dobra całej naszej wspólnoty – czytamy w liście od prezydenta RP.

Senator Artur Warzocha odczytał list od marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego skierowany do wszystkich uczestników igrzysk. Szanowni Państwo! Niech te igrzyska będą wydarzeniem zbliżającym do siebie uczestników z pięciu kontynentów. Niech rywalizacja w duchu fair play stanie się przyczynkiem do nawiązywania kontaktów, a w przyszłości współpracy w ramach wspólnych przedsięwzięć podejmowanych ponad granicami, zwłaszcza przez biorącą udział w tych igrzyskach młodzież. Wszystkim Wam życzę powodzenia i satysfakcji z osiągniętych wyników. Poseł Dorota Arciszewska-Milewska odczytała listy od marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego oraz prezesa Rady Ministrów RP Mateusza Morawieckiego. Na zakończenie ceremonii otwarcia Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska powiedział: Igrzyska to czas rywalizacji. Życzę Wam wielu sukcesów, medali i zwycięstw. Życzę również, abyście wyjechali szczęśliwi, że zbudowaliście w sobie polskość, że umocniliście ją, że chcecie jak najszybciej tutaj wrócić. Żeby to wszystko było możliwe muszę wypowiedzieć to zdanie – XIX Światowe Igrzyska Polonijne uważam za otwarte.


EUWP


Msza św. w intencji Igrzysk

W niedzielę 28 lipca, w Bazylice Mariackiej w Gdańsku odprawiono mszę świętą w intencji uczestników Igrzysk oraz śp. Marszałka Macieja Płażyńskiego. Podczas liturgii słowa lekcję odczytał Tadeusz Pilat. Po mszy św. prezes Dariusz Piotr Bonisławski wraz z trzyosobową delegacją Polonii, w składzie Teresa Berezowska, Tadeusz Pilat i Małgorzata Kwiatkowska złożyli kwiaty przy sarkofagu marszałka Macieja Płażyńskiego.

Wieczorem, przy udziale licznej widowni - sportowców i wczasowiczów marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Karczewski, senator Artur Warzocha oraz prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski wręczyli pierwsze medale. Ceremonia medalowa odbyła się na okręcie ORP Błyskawica zacumowanym w Gdyńskim porcie.

W trzecim dniu igrzysk medale wręczali przedstawiciele organizacji polonijnych: prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, Tadeusz Adam Pilat, prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskej, Małgorzata Kwiatkowska i przewodnicząca Rady Polonii Świata Teresa Berezowska. Przed okrętem ORP Błyskawica zabrał się tłum uczestników, gdyż medali tego wieczoru było bardzo dużo.


EUWP


Uczestnicy dla organizatorów.

Wieczorem, w środę, 31 lipca odbyła się po raz 12 tradycyjna impreza pt. „Uczestnicy Igrzysk dla organizatorów”. Całą imprezą dowodził sekretarz EUWP Andrzej Janeczko, szef hiszpańskiej ekipy. Dla wszystkich organizatorów przygotowano 30 toreb z okolicznościowymi upominkami, które uroczyście wręczano ekipie organizatorów. Na wezwanie głównodowodzącego odpowiedziały ekipy: Austrii, Czech, Białorusi, Francji, Hiszpanii, Kazachstanu, Litwy, Mołdawii, Rosji, Szwecji i Ukrainy. W stoiskach prezentowały kulinarne specjały ze swych krajów, można też było degustować regionalne nalewki, czeskie i austriackie piwo oraz wino z Hiszpanii, Francji i Austrii. Kucharz, specjalnie sprowadzony z Madrytu Hiszpanii przygotował autentyczną hiszpańską paellę. Organizatorzy i uczestnicy wspólnie bawili się przy dyskotece do późnych godzin nocnych.

Zakończenie Igrzysk.

W piątek, 2 sierpnia, w ostatnim dniu w Światowych Letnich Igrzyskach Polonijnych w Gdyni odbył się Festyn dla Najmłodszych oraz Turniej Rodzinny, który polegał na uczestnictwu w radosnych grach, w których zgodnie z ideą olimpijską liczył się przede wszystkim udział oraz na zakończenie Igrzysk finał Turnieju Piłki Nożnej im. Marszałka Macieja Płażyńskiego. Finałowemu pojedynkowi przyglądała się pokaźna grupa kibiców, którzy wcześniej brali udział w olimpijskim turnieju rodzinnym. Piłkarska reprezentacja Polaków z Czech triumfowała, drugie miejsce z ajęła polonijna reprezentacja Argentyny.

Po turnieju odbyła się uroczystość wręczania medali i specjalnych wyróżnień. Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, główny organizator igrzysk dziękowało wszystkim współorganizatorom. Prezes Dariusz Piotr Bonisławski w towarzystwie prezydenta EUWP, Tadeusza Pilata i przewodniczącej Rady Polonii Świata Teresy Berezowskiej, wręczył złoty medal Stowarzyszenia Komendantowi Akademii Marynarki Wojennej Kontradmirałowi Tomaszowi Szubrychtowi.

Przyszła kolej na wręczenie ważnej Nagrody Fair Play Igrzysk, która tradycyjnie, od 2004 roku jest ufundowana przez Europejską Unię Wspólnot Polonijnych. Za piękne sportowe zachowanie otrzymał ją z rąk prezydenta Tadeusza Pilata najmłodszy zawodnik z ekipy australijskiej. Dla najstarszego i najmłodszego uczestnika igrzysk: wyróżnienia otrzymały dwie zawodniczki: najmłodsza – 5 letnia Nika Sienkiewicz z Litwy i najstarsza - 87 letnia Stanisława Dobrowolska z Australii.

Podsumowanie Igrzysk.

W Igrzyskach udział wzięło 1268 zawodników i zawodniczek z 27 krajów, Swoje reprezentacje wystawiły: Argentyna, Armenia, Australia, Austria, Białoruś, Bułgaria, Czechy, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Kanada, Kazachstan, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Rosja, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania.

Zawodnicy startowali w 22 dyscyplinach: badmington, bieg na 5 km, brydż, ergometry, futsal, golf, kolarstwo mtb, koszykówka, lekkoatletyka, nordic walking, piłka nożna, piłka ręczna, pływanie, siatkówka, siatkówka plażowa, strzelanie, szachy, tenis stołowy, tenis ziemny, ringo, turniej dziecięcy i turniej rodzinny.

Zawody odbywały się na 16 obiektach sportowych na terenie Gdyni, Redy, Rumii i Tokar. Do Igrzysk wykorzystano Aule Akademii Marynarki oraz Arenę, Pływalnie oraz główną halę Akademickiego Centrum Sportowego. Korzystano również z Boiska Komendy Portu Wojennego w Gdyni, Hali V LO im. Płk. Stanisława Dąbka, Skweru Arki Gdynia przy Bulwarze Nadmorskim, z obiektów Gdyńskiego Centrum Sportowego: Plaża Orłowo, Arena GCS, Boisko GCS, Narodowy Stadion Rugby GCS, Hala Lekkoatletyczna GCS, w Redzie z Obiektów MOSiR: Stadion Lekkoatletyczny, Korty Tenisowe, w Rumii – Lasy Janikowo i w Tokarach – Golf Club.

W klasyfikacji medalowej wygrała ekipa naszych rodaków z Czech, przed Białorusią i Litwą.

Kolejne miejsca zajęły ekipy: Białoruś, Kanada, Hiszpania, Mołdawia, Stany Zjednoczone, Francja, Austria i Niemcy.

25 Festiwal Kultury Kresowej w Mrągowie

W sobotę 10 sierpnia amfiteatr nad jeziorem Czos po raz kolejny wypełnił się polską kulturą z obszaru Kresów Wschodnich. Podczas sobotniego koncertu galowego wystąpiły zespoły folklorystyczne, chóry i kapele z Litwy, Białorusi, Ukrainy i Rosji. Zgromadzona publiczność bawiła się wyśmienicie. Nie zabrakło oczywiście wspólnych śpiewów i tańców pod sceną. Organizatorzy powitali licznie przybyłych gości festiwalu, w tym tradycyjnie prezydenta EUWP, Tadeusza Adama Pilata, który od wielu lat kibicuje kresowym artystom. W myśl zachowania tradycji, imprezę prowadziła niezawodna ciotka Franukowa, czyli gawędziarka Anna Adamowicz, a z aparatem fotograficznym festiwalowi towarzyszył Jerzy Karpowicz z Wilna.

Na scenie w koncercie galowym wystąpili z Białorusi: Grupa Taneczna Polonijnego Folklorystycznego Zespołu Pieśni i Tańca „Karolinka” z Brześcia, Zespół Ludowej Piosenki "Przyjaciele" z Borysewa, Zespół Wokalno - Instrumentalny “Melodia” z Mińska. Z Litwy: Polski Zespół Artystyczny Pieśni i Tańca „Wilia” z Wilna, Zespół Tańca Ludowego "ZGODA" z Rudomina, Kapela Wileńska z Wilna, Zespół KAYMO PROJECT. Z Rosji: Zespół wokalny „KRAKOWIACY” z Abakanu, z Ukrainy: Dziecięcy Zespół Folklorystyczny Górali Czadeckich „Dolinianka” ze Starej Krasnoszory, Zespół wokalno-instrumentalny „Podolanie” z Baru, Zespół „Galicia Folk Band” ze Lwowa, Zespół wokalno - taneczny „Wszystko w porządku!” z Browar, Salomea Pletenicka, duet: Swiatosław Stefiuk i Wiktoria Dobrowolska. Gościnnie wystąpił Zespół Wokalny „Sukces”, pierwszy w Polsce dziecięco - młodzieżowy zespół folkowy. Wydarzeniu towarzyszyły również liczne wystawy i debaty.


Informacja: Europejska Unia Wspólnot PolonijnychPODZIEL SIĘ INFORMACJĄ

Informujemy, że publikowane na stronach niniejszego serwisu treści mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa cywilnego. Właściciel serwisu dokłada starań, aby publikowane w tym serwisie treści były rzetelne i pomocne, jednakże nie ponosi żadnej odpowiedzialności za skutki działań podejmowanych w oparciu o te treści. W naszym serwisie umieszczone są łącza (linki) do innych serwisów internetowych. Informujemy, że nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treści zawarte w innych serwisach. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właścicieli serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji. Kopiowanie i nieautoryzowane użycie kodu źródłowego lub fragmentów autorskiego oprogramowania - zabronione.