EUROPEJSKA UNIA
WSPÓLNOT POLONIJNYCH

   Polska
 2021-08-16 Uroczystość na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego

W środę 7 lipca 2021 o godz. 12.30, podczas uroczystości na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda przekazał na ręce Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Elżbiety Witek projekt „Ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie”.

Odbudowa Pałacu Saskiego to ogromne dzieło o charakterze symbolicznym, które ma zwieńczyć proces odbudowywania stolicy. Rozpoczynamy inwestycję ponad wszelkimi podziałami, dzięki której Warszawa odzyska swój dawny, a jednocześnie nowy blask” - powiedział podczas uroczystości Prezydent Andrzej Duda.

To nie tylko zabytki. Myślę, że to jest przede wszystkim nasza kultura, nasza tożsamość. To jest to, co o nas świadczy. Pałac Saski stanie się swoistym pomnikiem kultury, który będzie łączył pokolenia przeszłe z tymi, które będą przed nami. Zobowiązuję się, że Sejm niezwłocznie zajmie się procedowaniem tej ustawy - podkreśliła Marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

W wydarzeniu na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego wzięli również udział: Premier RP Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński, posłowie, senatorowie, członkowie rządu RP oraz zaproszeni goście, członkowie prezydenckiego Komitetu Obchodów Setnej Rocznicy Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w tym prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Adam Pilat.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Elżbieta Witek, Senator Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Karczewski. W przemówieniach, podczas uroczystości nawiązywano do symbolicznej roli pałacu w kulturze Polskiej.

W ramach oprawy muzycznej przy fortepianie zasiadł Bartosz Wątroba i wykonał dwa z komponowanych w pierwszych latach życia Chopina polonezów. Rodzina Fryderyka Chopina przez pierwszych 7 lat życia genialnego muzyka zamieszkiwała w prawym skrzydle Pałacu Saskiego. Uroczystość uświetniły Polonez B-dur „młodzieńczy” i Polonez g-moll.O Pałacu Saskim i działaniach na rzecz rewitalizacji

Pałac Saski wzniesiono w wyniku rozbudowy XVII-wiecznego pałacu Jana Andrzeja Morsztyna. W kolejnych wiekach budynek był wielokrotnie przebudowywany. W okresie międzywojennym plac Saski (dziś plac Marszałka Józefa Piłsudskiego) był areną odradzającego się Państwa Polskiego. Pałac Saski w okresie II Rzeczypospolitej był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a sąsiedni Pałac Brühla - Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Po upadku powstania warszawskiego, Pałac Saski został całkowicie zniszczony przez Niemców pod koniec grudnia 1944 r. Jedynym jego śladem pozostał fragment trzech środkowych arkad, w których znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza - symboliczna mogiła upamiętniająca bezimiennych żołnierzy poległych w obronie Polski.

Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej jest kontynuacją planu śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2006 roku rozpoczął on przygotowania odbudowy Pałacu Saskiego oraz rewitalizację Krakowskiego Przedmieścia. Temat odbudowy podjął następnie Marszałek Senatu Stanisław Karczewski. W 2018 roku, w czasie obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Prezydent podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie jako swoistego pomnika obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. W proces odbudowy zaangażował się również wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński. Resort kultury zadeklarował koordynowanie i nadzorowanie procesu odbudowy. Wnętrza odbudowanych obiektów zostaną zaaranżowane na prowadzenie działalności kulturalnej, edukacyjnej i społecznie użytecznej.

Tekst EUWP na podstawie: https://niepodlegla.gov.pl/ , https://www.gov.pl/,
Fot. Tomasz Tołłoczko / BPN, fot. Jan Jechna


Informacja: Europejska Unia Wspólnot PolonijnychPODZIEL SIĘ INFORMACJĄ

Informujemy, że publikowane na stronach niniejszego serwisu treści mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa cywilnego. Właściciel serwisu dokłada starań, aby publikowane w tym serwisie treści były rzetelne i pomocne, jednakże nie ponosi żadnej odpowiedzialności za skutki działań podejmowanych w oparciu o te treści. W naszym serwisie umieszczone są łącza (linki) do innych serwisów internetowych. Informujemy, że nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treści zawarte w innych serwisach. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właścicieli serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji. Kopiowanie i nieautoryzowane użycie kodu źródłowego lub fragmentów autorskiego oprogramowania - zabronione.