EUROPEJSKA UNIA
WSPÓLNOT POLONIJNYCH

   Polska
 2021-08-28 VI Forum Gospodarcze Polonii Świata

W dniach 26-28 sierpnia odbyło się w Tarnowie VI Forum Gospodarcze Polonii Świata. Oficjalnego otwarcia dokonali: prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela oraz prezes firmy Pegaz Zdzisław Wojtasik, który zaprezentował i powitał gości oraz przedstawił program Forum.Prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela stwierdził: „Trudno odpowiedzieć na pytanie czego oczekują przedsiębiorcy. Powinni oni na to odpowiedzieć sami, a w czasie tego forum będą mieli do tego znakomitą okazję. - Ja, bazując na swoim trzydziestoletnim doświadczeniu, myślę, że przedsiębiorcy oczekują przede wszystkim transparentności i stabilności prawa. Nadszedł już czas, że ta stabilność ta powinna być większa. My samorządowcy jesteśmy postrzegani jako ci, którzy reprezentują państwo, bo jesteśmy odpowiedzialni za wydawanie poszczególnych decyzji czy kształtujemy ład przestrzenny. Natomiast w wielu miejscach mamy związane ręce i jako samorząd jesteśmy tylko częścią pewnych procesów decyzyjnych. Zależy od nas wiele, ale nie wszystko. Wytłumaczenie tego naszym partnerom biznesowym nie zawsze jest łatwe”.

Po inauguracji odbyły się wystąpienia gości specjalnych: Grzegorz Piechowiak – Wiceminister Rozwoju i Technologii (wideo), Ks. Bp Wiesław Lechowicz – Przewodniczący Komisji ds. Emigracji i Polaków za Granicą Episkopatu Polski, Tadeusz Adam Pilat – Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, Adam Jarubas – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Agnieszka Ścigaj – Poseł na Sejm RP, Andrzej Porawski – Dyrektor Biura Zarządu Związku Miast Polskich i Bożena Kamiński – Wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej (online).Panele dyskusyjne

Odbyło się pięć dyskusji panelowych moderowanych przez Wojciecha Żurawskiego. Dyskutanci starali się odpowiedzieć na pytania czego oczekuje biznes od administracji państwowej i samorządu terytorialnego, na co może w perspektywie najbliższych lat liczyć polski i polonijny przedsiębiorca, a także jakimi środkami administracja państwowa i samorządowa zamierza dalej wspierać lokalne firmy. Wiele miejsca poświecono skutkom pandemii i postępującej cyfryzacji życia gospodarczego.W trzecim panelu, który miał charakter wybitnie polonijny, wzięli udział m.in. Tadeusz Pilat – Prezydent EUWP oraz Piotr Płonka – Prezes PePe TV z Niemiec. prelegenci starali się odpowiedzieć na pytanie czy internacjonalizacja i ekspansja przedsiębiorstw może być efektywnym środkiem chroniącym rodzinne firmy przed zapaścią gospodarczą i recesją? Czy polska diaspora jest doradcą i ekspertem na zagranicznych rynkach? I jaka jest skuteczność polonijnych mediów i organizacji otoczenia biznesu w promocji wizerunku i postrzegania „Marki Polskiej” w Świecie? K wykorzystać potencjał, doświadczenie i kontakty Polonii?

Szósty panel moderowany przez Anirę Wojan nosił tytuł Biznes „na wysokich obcasach” - sukcesy Polek w Świecie. Wystąpiły w nim m.in. dwie reprezentantki organizacji członkowskich EUWP: Rita Tamašuniene - Posłanka do Sejmu Litewskiego i członek Rady Naczelnej Związku Polaków na Litwie oraz Urszula Stefańska-Andreini Prezes Związku Polaków we Włoszech. Prelegentki odpowiadały na pytanie czy kobiety lepiej sobie radzą z kryzysem gospodarczym, na czym polega siła kobiet i jak zachować synergię w relacjach dom-rodzina-firma? Przed panelem wystąpiła online Teresa Berezowska – przewodnicząca Rady Polonii Świata.Orzeł Gospodarczy Polonii Świata
Kobieta Sukcesu Polonii Świata

Podczas odbywającej się wieczorem w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie, Gali Biznesu „Orzeł Gospodarczy Polonii Świata” oraz „Kobieta Sukcesu Polonii Świata”, przedsiębiorcy i organizacje polonijne uhonorowane zostały Orłami Biznesu Polonii Świata. W tym roku, po raz pierwszy, podczas Forum Gospodarczego Polonii Świata wręczono także Bursztynowego Orła dla Kobiety Sukcesu.

Zanim jednak wręczono tegoroczne Orły, odbyła się uroczystość wręczenia zeszłorocznej nagrody przez zasłużonego dyplomatę nominowanego przez MSZ Ambasadora RP na Cyprze, Mirosława Gojdźa, wybitnego eksperta rynku śródziemnomorskiego. Na V Forum Gospodarcze Polonii Świata laureat z wielu względów nie mógł przybyć. Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Pilat dokonał wtedy symbolicznego przekazania nagrody a obecnie na scenie Sali Koncertowej dokonał właściwego wręczenia zasłużonemu Ambasadorowi.

W kategorii organizacja, Orłem nagrodzona została Fundacja Kopernikowska z Chicago. W tym roku obchodzi ona jubileusz 50-lecia istnienia, powstała bowiem w 1971 roku jako organizacja służąca propagowaniu polskiej kultury i edukacji z zachowaniem tożsamości narodowej i dziedzictwa. Fundacja Kopernikowska jest sponsorem festiwalu „Taste of Polonia”, odwiedzanego corocznie przez około 30 tysięcy osób. Jej siedziba mieści się w Copernicus Center, który fundacja zakupiła w 1979 roku z pieniędzy pochodzących ze zbiórki wśród Polonii. Obiekt ten stał się miejscem spotkań, koncertów, wystaw oraz warsztatów kulinarnych dla Polaków zamieszkujących Wietrzne Miasto. Siedzibę mają w nim m.in. Polsko-Amerykańska Izba Handlowa, zespoły taneczne, kluby teatralne oraz szkółka językowa. Nagrodę wręczył prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela, a trafiła ona do rąk członków zarządu fundacji: Huberta Cioromskiego, Mario Mikody i Bogusława Bosaka.

Bohaterką kolejnej ceremonii była Justyna Weber z Monachium. Uhonorowana ona została statuetką Orła w kategorii osobowość. Ta, biegle mówiąca i pisząca w ośmiu językach, Ambasadorka Polonii Świata i Ambasadorka Podkarpacia, jest dziennikarką, fotografką i podróżniczką. Ukończyła wyższe uczelnie we Francji, Niemczech, Polsce, Argentynie i Rosji. Jest działaczką polonijną i społeczną, autorką książek „Dyplomatycznie przez świat – damska przygoda” i „Biznesowe inspiracje Polek na świecie” oraz wielu felietonów i reportaży na tematy podróżnicze. Aktywnie działa w sieci Globalna Polonia Świata. Jej firma oferuje szeroki wachlarz usług doradczych przy pozyskiwaniu inwestorów niemieckich czy organizacji pobytów studyjnych oraz turystycznych na terenie Bawarii. W wolnych chwilach Justyna Weber uczestniczy natomiast jako prelegentka w różnych kongresach i daje lekcje przedsiębiorczości młodym kobietom. Nagrodę wręczyła pani Justynie zastępca prezydenta Tarnowa Agnieszka Kawa.

Firmą, która w tym roku uznana została za godną nagrodzenia statuetką Orła, została rzymska kancelaria FTA Advisors, prowadzona przez Annę Czerwińską. Wspiera ona polskich i włoskich przedsiębiorców, pomagając w ekspansji na rynkach obu krajów. W ostatnim roku udzieliła wsparcia ponad stu firmom, m.in. sektora: energii odnawialnej, kosmetyki, budownictwa, nowych technologii, sztucznej inteligencji, e-commerce oraz wyposażenia wnętrz. Kancelaria zajmuje się doradztwem podatkowym, wyceną i umiędzynarodowieniem przedsiębiorstw oraz analizą inwestycji. Współpracuje na stałe z włoskimi izbami handlowymi oraz licznymi instytucjami. Od kilku lat angażuje się i wspiera projekty dotyczące promocji polskiej przedsiębiorczości we Włoszech, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet. Nagrodę dla zwycięskiej firmy wręczyła prezes Związku Polaków we Włoszech, Urszula Stefańska-Andreini.Pierwszą zdobywczynią Bursztynowego Orła, czyli zwyciężczynią kategorii kobieta sukcesu, została posłanka na Sejm Republiki Litewskiej, działaczka polonijna Związku Polaków na Litwie i polityk Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL), była minister spraw wewnętrznych Litwy, Rita Tamašuniene. Jest ona absolwentką Konserwatorium Wileńskiego, Wileńskiego Uniwersytetu Pedagogicznego oraz Uniwersytetu Michała Römera. Przez wiele lat pracowała w edukacji, potem przeszła do pracy w administracji samorządowej. W 2007 roku objęła stanowisko wicedyrektora administracji rejonu wileńskiego. Wchodzi w skład Rady Naczelnej Związku Polaków na Litwie, w latach 2016-2020 jako jego reprezentantka tej organizacji była powołana w skład Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy marszałku Senatu RP. Już trzecią kadencję - od roku 2012 - jest posłanką do litewskiego sejmu. Nagrodę Bursztynowego Orła wybitnej Polce z Litwy wręczył Tadeusz Adam Pilat – Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych.

Dziękując za wyróżnienie, Rita Tamašuniene powiedziała: „Jest to dla mnie ogromny zaszczyt. Bardzo serdecznie dziękuje za to odznaczenie, zwłaszcza w obchodzonym w tym roku „Roku Kobiet”. To nie jest wyróżnienie tylko dla mnie, ale dla całej wspólnoty Polaków na Litwie, w szczególności dla naszych Polek, siłaczek, wspaniałych kobiet. Do sukcesu nie prowadzi pojedynczy krok, sukces nie przychodzi w jedną noc. To suma indywidualnych i wspólnych wysiłków, powtarzanych dzień po dniu”.

Tegoroczną galę uświetnił występ artystyczny grupy muzycznej ARSO Ensemble i przyjęcie w salach recepcyjnych.


Tekst EUWP na podstawie: Tekst i zdjęcia: https://tarnow.pl/Informacja: Europejska Unia Wspólnot PolonijnychPODZIEL SIĘ INFORMACJĄ

Informujemy, że publikowane na stronach niniejszego serwisu treści mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa cywilnego. Właściciel serwisu dokłada starań, aby publikowane w tym serwisie treści były rzetelne i pomocne, jednakże nie ponosi żadnej odpowiedzialności za skutki działań podejmowanych w oparciu o te treści. W naszym serwisie umieszczone są łącza (linki) do innych serwisów internetowych. Informujemy, że nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treści zawarte w innych serwisach. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właścicieli serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji. Kopiowanie i nieautoryzowane użycie kodu źródłowego lub fragmentów autorskiego oprogramowania - zabronione.