EUROPEJSKA UNIA
WSPÓLNOT POLONIJNYCH

   Polska
 2021-10-28 Zmarł Ks. Jan Zaleski – duszpasterz Polonii duńskiej

Z opóźnieniem dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci Ks. Jana Zaleskiego, który był przez wiele lat duszpasterzem Polaków w Odense i Esbjerg oraz w Diecezji Kopenhaskiej, w parafiach Sønderborgu, Tønder, Aabenraa i Haderslev, wybitnie zasłużonym w działalności społecznej dla Polonii duńskiej.

Ks. Jan Zaleski był wyjątkowym duchownym, zaangażowanym społecznikiem i miłośnikiem sportu motorowego. Aktywnie współpracował z Federacją Organizacji Polskich i Polsko-Duńskich „Polonia”, był też wieloletnim korespondentem „Informatora Polskiego”, kwartalnika Federacji. Jego działalność społeczna miała przede wszystkim charakter historyczno-patriotyczny, ogromne też znaczenie miało jego osobiste zamiłowanie do turystyki motorowej, był m.in. członkiem Stowarzyszenia Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego.

W czasie pracy duszpasterskiej w Danii zajmował się popularyzacją działalności św. Urszuli Ledóchowskiej w Skandynawii (również patronki EUWP). Zainicjował ufundowanie tablicy pamiątkowej św. Urszuli w St. Marie Kirke w Haderslev. Był organizatorem jubileuszu hetmana polnego koronnego Stefana Czarnieckiego w Dani. Wspierał umiejscowienie pamiątkowego obelisku hetmana „na krańcu świata” na wyspie Als przy cieśninie Alssund koła Sønderborga, gdzie w 1658 r., późniejszy hetman Stefan Czarniecki „wracał się przez morze dla ojczyzny ratowania”. Poświęcił odnowiony sarkofag Stefana Czarnieckiego w Czarncy (2007 r.). Organizował w Danii (Roskilde) i w Polsce (Wolin) jubileusz 1050 rocznicy śmierci króla duńskiego Haralda Sinozębego, który uczynił Duńczyków chrześcijanami. Był uczestnikiem i organizatorem wielu rajdów motocyklowych po Europie pt. „Historia Polski hymnem pisana”.

Mieliśmy zaszczyt współpracować z Ks. Janem Zaleskim, gdy zwrócił się do EUWP i organizacji członkowskich o pomoc przy organizacji rajdu, którego trasa przebiegała wokół Morza Bałtyckiego.

W związku z działalnością na terenie Danii na rzecz duńskiej Polonii i diecezji kopenhaskiej otrzymał godność kanonika. W 2014 r., za zasługi w krzewieniu wiedzy o polskiej kulturze i historii wśród młodzieży szkolnej, za rozwijanie ekumenicznej współpracy między Kościołem katolickim i protestanckim, został odznaczony przez prezydenta RP złotym krzyżem zasługi.

Ks. Jan Zaleski

urodził się w 1961 r. w Gryfinie, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej i liceum. Po studiach w wyższym seminarium duchownym w Gościkowie w Paradyżu oraz w Szczecinie, gdzie przyjął święcenia kapłańskie w 1985 r. Był Członkiem Wspólnoty Świętej Rodziny oraz budowniczym części kompleksu naukowego Instytutu Studiów nad Rodziną w Łomiankach. Odbył studia specjalistyczne w Instytucie Studiów nad Rodziną w Akademii Teologii Katolickiej i wykładał teologię małżeństwa i rodziny w Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie. Był dyrektorem diecezjalnego domu rekolekcyjnego w Szczecinie, pełnił funkcję diecezjalnego referenta do spraw pielgrzymek, wczasów i turystyki a następnie diecezjalnego referenta apostolstwa słowa drukowanego i kolportażu. Był proboszczem w Wisełce na wyspie Wolin. Budowniczy kościoła i ośrodka rodzin oraz organizator centrum ekologiczno-rekolekcyjnego “Przymierze”. Pełnił funkcję dekanalnego duszpasterza rodzin i wizytatora religii dekanatu Wolin. Był także wykładowcą Ludowego Uniwersytetu w Wolinie. Po powrocie z misji duszpasterskiej w Danii (1997-2016) był proboszczem parafii pw. Świętej Trójcy w Chojnie do 2018 roku.

Od kilku lat zmagał się ze śmiertelną chorobą, ostatnio jego stan był bardzo ciężki, leczony był m.in. w szpitalu w Szczecinie. Rodzina zdecydowała się na zabranie ks. Jana do domu w Gryfinie, gdzie zmarł wśród najbliższych w lipcu 2021 r. w wieku 60 lat. Został pochowany na cmentarzu komunalnym w Chojnie. Wszyscy straciliśmy przyjaciela, wyjątkowego kapłana, wielkiego patriotę, szlachetnego i dobrego człowieka, zaangażowanego w pracy duszpasterskiej i społecznej dla dobra Polski i Polonii.

Cześć i Chwała Jego Pamięci! Niech spoczywa w Pokoju Wiecznym!

Opracownie tekstu EUWP i zdjęcia na podstawie:
https://kuria.pl/wspolnoty/ oraz
„Informator Polski” http://informatorpolski.dk


Informacja: Europejska Unia Wspólnot PolonijnychPODZIEL SIĘ INFORMACJĄ

Informujemy, że publikowane na stronach niniejszego serwisu treści mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa cywilnego. Właściciel serwisu dokłada starań, aby publikowane w tym serwisie treści były rzetelne i pomocne, jednakże nie ponosi żadnej odpowiedzialności za skutki działań podejmowanych w oparciu o te treści. W naszym serwisie umieszczone są łącza (linki) do innych serwisów internetowych. Informujemy, że nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treści zawarte w innych serwisach. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właścicieli serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji. Kopiowanie i nieautoryzowane użycie kodu źródłowego lub fragmentów autorskiego oprogramowania - zabronione.