EUROPEJSKA UNIA
WSPÓLNOT POLONIJNYCH

   Szwecja
 2022-02-14 Ukraina – deklaracja solidarności EUWP

Cały świat obserwuje sytuację na granicy ukraińsko - rosyjskiej. Powszechnie słyszymy o możliwym konflikcie zbrojnym, pierwszym na taką skalę od zakończenia II wojny światowej. Choć wszyscy liczymy na zachowanie pokoju, czujemy wyrazy współczucia z ukraińskim narodem zagrożonym napaścią o niewyobrażalnej ilości ofiar. Napięta sytuacja stanowi też potencjalne zagrożenia dla dziesiątków tysięcy mieszkających tam Polaków.

Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Pilat skierował do Elżbiety Korowieckiej, Prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie oraz Antoniego Stefanowicza, Prezesa Związku Polaków na Ukrainie, list z wyrazami solidarności i wsparcia zacytowany poniżej.

Szanowna Pani Elżbieta Korowiecka,
Prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie
L w ó w

Szanowny Pan Antoni Stefanowicz
Prezes Związku Polaków na Ukrainie
K i j ó w

Szanowni i Drodzy Państwo Prezesi,

Ukraina - kraj, w którym mieszkacie stanęła na krawędzi wojny. To sytuacja bez precedensu w historii powojennej Europy. Z ogromnym niepokojem patrzymy na próby uniknięcia działań zbrojnych przez wielkich tego świata i ich bezsilność w obliczu zdeterminowanej agresji.

Zdajemy sobie w pełni sprawę jakie ofiary i zniszczenia może wojna spowodować. Wiemy również, że nadzieja umiera ostatnia, ale wraz z Wami i milionami ludzi dobrej woli będziemy do ostatniej chwili żywić nadzieję na utrzymanie pokoju.

Jesteśmy w pełni świadomi ogromnego niebezpieczeństwa, w jakim znalazło się całe społeczeństwo Ukrainy, a w tym również Wy, nasi Rodacy tam zamieszkali. W imieniu Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych pragnę Was zapewnić, że nie jesteście sami. Jesteśmy z Wami i będziemy również z Wami, gdyby Wasza sytuacja uległaby w jakikolwiek sposób dalszemu pogorszeniu. Prosimy Was o utrzymywanie z nami stałego kontaktu i informowanie nas o ważnych dla Was sprawach. Prosimy również o przekazanie członkom Waszych organizacji naszego zdecydowanego stanowiska.

Nie przeceniamy naszych możliwości, ale Pragnę Was zapewnić, że jesteśmy razem i będziemy czynić wszystko co w naszej mocy, gdyby zaistniała taka potrzeba.

Życząc pokoju, łączę wyrazy wszelkiej pomyślności

Tadeusz Adam Pilat
Prezydent EUWP


Europejska Unia Wspólnot Polonijnych

Szwecja, Landskrona – 12 lutego 2022 r.Informacja: Europejska Unia Wspólnot PolonijnychPODZIEL SIĘ INFORMACJĄ

Informujemy, że publikowane na stronach niniejszego serwisu treści mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa cywilnego. Właściciel serwisu dokłada starań, aby publikowane w tym serwisie treści były rzetelne i pomocne, jednakże nie ponosi żadnej odpowiedzialności za skutki działań podejmowanych w oparciu o te treści. W naszym serwisie umieszczone są łącza (linki) do innych serwisów internetowych. Informujemy, że nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treści zawarte w innych serwisach. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właścicieli serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji. Kopiowanie i nieautoryzowane użycie kodu źródłowego lub fragmentów autorskiego oprogramowania - zabronione.