EUROPEJSKA UNIA
WSPÓLNOT POLONIJNYCH

   Polska
 2022-05-03 Uroczystość Dnia Polonii w Kościele Św. Anny

2 maja to dzień świąteczny wieńczący rok współpracy Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” z Rodakami na całym świecie. Późnym popołudniem Stowarzyszenie zorganizowało w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie uroczystość z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Podczas polonijnego spotkania wręczone zostały medale zasłużonym członkom Stowarzyszenia a uczestnicy wysłuchali koncertu w wykonaniu Chóru Gloria Lwowskiej Filharmonii Narodowej. Koncert zatytułowano "Z wdzięcznością za serce – Lwów dla Polaków i Polonii".Uroczystość zaszczycili: Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska i Wiceprezes Rady Ministrów. minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przewodniczący Rady Krajowej Wspólnoty Polskiej Henryk Kowalczyk. Europejską Unię Wspólnot Polonijnych reprezentował Prezydent Tadeusz Adam Pilat. Przybyli prezesi organizacji polonijnych: Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula, Prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej Janusz Tomczak, Przewodnicząca Rady Polonii Świata Teresa Berezowska oraz Prezesi Organizacji Polskich na Ukrainie. W uroczystości udział wzięli Członkowie Rady Krajowej, Prezesi Oddziałów, Dyrektorzy Domów Polonii, pracownicy oraz współpracownicy Stowarzyszenia "Wspólnota Polska”.Z okazji Święta Polonii Wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego Profesor Piotr Gliński odznaczył Brązowymi Medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za działalność na rzecz Polonii i Polaków za granicą zasłużonym działaczom Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”:

Mariuszowi Grudniowi – Prezesowi Rzeszowskiego Oddziału,
Dariuszowi Śladeckiemu – Prezesowi Lubelskiego Oddziału
Alicji Brzan-Kłoś – Wiceprezesowi Górnośląskiego Oddziału SWP

Ceremonii dokonał Wiceprezes Rady Ministrów a zarazem przewodniczący Rady Krajowej Wspólnoty Polskiej Henryk Kowalczyk. W imieniu Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych gratulujemy wszystkim odznaczonym, z którymi mamy zaszczyt od wielu lat blisko i owocnie współpracować.Uczestnicy uroczystości wysłuchali także wyjątkowego koncertu w wykonaniu Chóru Gloria Lwowskiej Filharmonii Narodowej zatytułowanego „Z wdzięcznością za serce – Lwów dla Polaków i Polonii”. Kierownikiem i dyrygentem chóru jest Volodymyr Syvokhip, chórmistrzem Oksana Doliszna, solistami Halyna Honcharova – sopran oraz Marianna Humetska – fortepian.
Koncert składający się z utworów religijnych oraz pieśni kompozytorów polskich i ukraińskich był niezwykłym, wzruszającym przeżyciem dla słuchających i nabrał szczególnego znaczenia dla wyrażenia naszej więzi kulturowej z Polakami na Ukrainie w chwili, gdy za polską granicą toczy się wojna. Szczególne wzruszenia wywołał dramatyczny utwór pt. „Melodia” wykonany przez chór a cappella i solistkę z Doniecka.Z WDZIĘCZNOŚCIĄ ZA SERCE – LWÓW DLA POLAKÓW I POLONII. KONCERT Z OKAZJI DNIA POLONII
REALIZACJA - POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA


Volodymyr Syvokhip - muzykolog, dyrygent, działacz muzyczny i społeczny oraz organizator życia artystycznego Lwowa – od 25 lat jawi się jako aktywna i wpływowa postać w różnych dziedzinach muzyki. Jest absolwentem Konserwatorium Lwowskiego i Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. Od 1990 r. przez 16 lat był sekretarzem wykonawczym Krajowej Unii Kompozytorów LU Ukraina, od 2006 r. – dyrektorem generalnym Filharmonii Lwowskiej. Od lat 90. XX w. pełni funkcję dyrygenta Lwowskiego Chóru Kameralnego „Gloria”.Marianna Humetska pianistka urodzona we Lwowie. Otrzymała Dyplom Magistra Akademii Muzycznej we Lwowie, Dyplom z Wyróżnieniem Konserwatorium Moskiewskiego (prof. Viera Gornostajewa) i Dyplom Artystyczny Szkoły Glena Gulda z Konserwatorium Królewskiego w Toronto (prof. John Perry). Jest solistką Obwodowej Filharmonii Lwowskiej i wykładowca katedry fortepianu w Narodowej Akademii Muzycznej we Lwowie. Jest także współautorką idei Międzynarodowego Festiwalu „Odkrywamy Paderewskiego”, we Lwowie.

Halyna Honcharova – sopran, wybitna śpiewaczka operowa, absolwentka Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej w klasie śpiewu, uczyła się również we Lwowskim Uniwersytecie Narodowym im. Iwana Franki oraz na kierunku dyrygentura chóralna w Donieckiej Państwowej Akademii Muzycznej będącej jedną z najlepszych uczelni artystycznych w Ukrainie. Solistka Narodowej Opery Lwowskiej, śpiewaczka lwowskiego Chóru Kameralnego „Gloria”. Koncertowała na scenach operowych całego świata.Po koncercie goście udali się na zaproszenie Prezesa Dariusza Piotra Bonisławskiego do pobliskiej siedziby Stowarzyszenia, „Wspólnota Polska” na Karkowskim Przedmieściu, na poczęstunek przygotowany przez Restaurację Domu Polonii w Pułtusku. Uroczystą kolację zaszczycił swą obecnością Henryk Kowalczyk, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Przewodniczący Rady Krajowej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.


Redakcja tekstu EUWP na podstawie:
Polonijna Agencja Informacyjna, zdjęcia Agata Pawłowska


Informacja: Europejska Unia Wspólnot PolonijnychPODZIEL SIĘ INFORMACJĄ

Informujemy, że publikowane na stronach niniejszego serwisu treści mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa cywilnego. Właściciel serwisu dokłada starań, aby publikowane w tym serwisie treści były rzetelne i pomocne, jednakże nie ponosi żadnej odpowiedzialności za skutki działań podejmowanych w oparciu o te treści. W naszym serwisie umieszczone są łącza (linki) do innych serwisów internetowych. Informujemy, że nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treści zawarte w innych serwisach. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właścicieli serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji. Kopiowanie i nieautoryzowane użycie kodu źródłowego lub fragmentów autorskiego oprogramowania - zabronione.