EUROPEJSKA UNIA
WSPÓLNOT POLONIJNYCH

   Polska
 2022-11-11 Msza święta za Ojczyznę z udziałem Polonii i Polaków za granicą

Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie... śpiewali nasi ojcowie i dziadowie ufni w boże miłosierdzie, które sprawi, że Polska wróci na mapę świata, Europy, tam gdzie jej niezbywalne miejsce. I tak się stało. Dzięki niezłomnej woli wielu ludzi i wierze jednoczącej nas w dążeniu do wolności 11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach niewoli odzyskała suwerenność. Dzisiaj wspominając te dni nadal czujemy potrzebę zawierzenia losów naszych i ojczyzny Bogu, co wyraża się co roku uroczystą Mszą Świętą odprawianą w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie na której nie może zabraknąć Polonii i Polakó z zagranicy. Tak było i w tym roku..

Mszy Świętej rozpoczynającej centralne obchody przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz zaś uczestniczyli Prezydent wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser–Dudą oraz przebywającą z wizytą w Polsce litewską Parą Prezydencką, m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki i premier Mateusz Morawiecki, a także przedstawiciele najwyższych władz państwowych, pielgrzymi wśród których nie zabrakło Polonii i Polaków za granicą oraz władz i członków Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", Rady Polonii Świata i Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych. Mszę koncelebrował bp Wiesław Lechowicz, który wygłosił także homilię oraz bp Grzegorz Kaszak wraz z licznie przybyłymi księżmi. W czasie Mszy zapłonęła po raz kolejny Świeca Niepodległości – znak wolności naszej Ojczyzny, a zarazem wezwanie do dziękczynienia za czuwającą nad nią Bożą Opatrzność.

Biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz podkreśli w homilii, że Polska niepodległość zawdzięcza swoim niepodległym obywatelom. – Polacy osiągnęli cel w postaci niepodległości ojczyzny między innymi dzięki ciągłemu sprzeciwowi wobec wszystkich i wszystkiego, co zagrażało polskiej tożsamości – polskiej kulturze i tradycji - powiedział bp Lechowicz. Jak dodał, w warunkach odzyskanej niepodległości sam sprzeciw nie wystarczy. – Potrzebna jest postawa solidarnej odpowiedzialności za los Ojczyzny.

Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937 r., a następnie zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 r. Święto przywrócono w okresie transformacji ustrojowej w 1989 r.Zdjęcia: Agata Pawłowska © Polonijna Agencja Informacyjna SWP


Uroczystości centralne wpisywały się w szerszy kontekst obchodów Dnia Niepodległości zorganizowanego przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", Radę Polonii Świata i Europejską Unię Wspólnot Polonijnych dla Polonii i Polaków z zagranicy, w ramach których odbyła się konferencja "Warto być Polakiem" oraz przyjęcie i koncert w Domu Polonii w Pułtusku, o czym pisaliśmy w poprzednich relacjach.ORGANIZATORPROJEKT FINANSOWANY ZE ŚRODKÓW KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW
W RAMACH KONKURSU POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2022

Informacja: Europejska Unia Wspólnot PolonijnychPODZIEL SIĘ INFORMACJĄ

Informujemy, że publikowane na stronach niniejszego serwisu treści mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa cywilnego. Właściciel serwisu dokłada starań, aby publikowane w tym serwisie treści były rzetelne i pomocne, jednakże nie ponosi żadnej odpowiedzialności za skutki działań podejmowanych w oparciu o te treści. W naszym serwisie umieszczone są łącza (linki) do innych serwisów internetowych. Informujemy, że nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treści zawarte w innych serwisach. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właścicieli serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji. Kopiowanie i nieautoryzowane użycie kodu źródłowego lub fragmentów autorskiego oprogramowania - zabronione.