Prezydent EUWP - Tadeusz Adam Pilat urodził się w Krakowie, pochodzi ze szlacheckiej rodziny kresowej o katolickich, powstańczych i naukowych tradycjach. Jest inżynierem Budownictwa Lądowego i pedagogiem. Ukończył studia magisterskie na Politechnice Krakowskiej oraz studia pedagogiczne w Szwecji na Uniwersytetach w Kristianstad i w Växjö.
W Polsce działał w Związku Harcerstwa Polskiego i w Zrzeszeniu Studentów Polskich. Na emigracji w Szwecji od 1977 roku, gdzie przez 40 lat był wychowawcą polskiej i szwedzkiej młodzieży, jako nauczyciel języka polskiego, matematyki i przedmiotów ścisłych. Jest autorem wielu statutów i inicjatorem powstania szeregu struktur polonijnych, jest też organizatorem licznych polonijnych imprez masowych, międzynarodowych konferencji, festiwali i akcji charytatywnych.
Przez trzy kadencje pełnił funkcję prezesa Zrzeszenia Organizacji Polonijnych w Szwecji. W Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych pełnił uprzednio funkcję sekretarza i wiceprezydenta a obecnie czwartą kadencję pełni funkcję prezydenta. W latach 1993-2003 był członkiem szwedzkiej Rządowej Rady d/s Integracji i Równouprawnienia, a od 2003 roku, piątą kadencję zasiada w krajowym zarządzie Fundacji Święta Narodowego Szwecji, pod przewodnictwem Marszałka Szwedzkiego Parlamentu.
Był członkiem Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP, VI, VII i IX kadencji oraz Rady Oświaty Polonijnej przy Ministrze Edukacji Narodowej. Posiada liczne tytuły honorowe m.in. w 2015 r. otrzymał tytuł Ambasadora Światowych Festiwali Polonijnych Zespołów Folklorystycznych.
Jest laureatem licznych szwedzkich i polskich medali i odznaczeń, m.in. został odznaczony Medalem Polskiego Czerwonego Krzyża, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Krzyżem Kawalerskim (1997), Krzyżem Oficerskim (2002) i Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej (2010).
Wiceprezydent EUWP - Teresa Sygnarek urodziła się w Polsce, w Gliwicach, gdzie skończyła szkołę średnią i rozpoczęła studia na Politechnice Śląskiej, na wydziale architektury.
Aktywny członek ZHP, instruktor zuchów i przybocznych, w stopniu o.p.phm. Od 1969 roku w Szwecji gdzie ukończyła studia na wydziale ekonomii i marketingu na Uniwersytecie w Lund oraz podyplomowe studia „International Marketing”.
Od 1986 roku aktywny działacz polonijny w Ognisku ”Kwiaty Polskie”, organizacji zrzeszającej dzieci i młodzież pochodzenia polskiego. Ognisko prowadzi działalność kulturalną, edukacyjną i wychowaczą a jej zasadniczym celem jest wzbudzanie zamiłowania do polskiej kultury oraz polskich tradycji narodowych, głównie poprzez taniec i śpiew. W Ognisku Teresa Sygnarek pełniła funkcje rewizora, sekretarza, wiceprezesa i od roku 2004 jest prezesem tejże organizacji.
Od 2002 roku zasiada w Zarządzie Zrzeszenia Organizacji Polonijnych (ZOP) gdzie od roku 2011 pełni funkcję prezesa oraz od 2008 roku działa w Zarządzie Krajowego Stowarzyszenia Organizacji Etnicznych w południowej Szwecji (SIOS-Syd). Jest redaktorem naczelnym kwartalnika polonijnego „Polonia Nowa”.
Za zasługi dla Polski została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi (2003) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (2008). Otrzymała także srebrny i złoty Medal Honorowy Zrzeszenia Organizacji Polonijnych w Szwecji za zasługi dla Polonii szwedzkiej oraz Honorową Odznaką Ogniska Kwiaty Polskie w stopniu złotym.
Edward Trusewicz – sekretarz generalny EUWP – ur. 10 maja 1979 r. na Litwie. Z wykształcenia dyrygent i pedagog. Ma siedmioletni staż pracy pedagogicznej i dziesięcioletnie doświadczenie w służbie cywilnej Republiki Litewskiej.
W 2000 roku został wybrany na członka Zarządu Głównego Związku Polaków na Litwie. W grudniu 2001 r. wygrał konkurs na stanowisko sekretarza Związku Polaków na Litwie. Funkcję tę pełnił do końca roku 2012, kiedy to otrzymał nominację na stanowisko wiceministra kultury Republiki Litewskiej (2013-2014). Od 2015 r. jest doradcą w Kancelarii Sejmu Republiki Litewskiej.
W ramach działalności społecznej jest producentem i reżyserem imprez polskich na Litwie, m.in. pochodów (gromadzących ok. 10 tys. osób) z okazji Dnia Polonii i Polaków za granicą w Wilnie, koncertów emitowanych w TVP Polonia, przedsięwzięć artystycznych adresowanych do Polaków na Litwie i innych wydarzeń kulturalnych. Był założycielem i członkiem zarządu Niezależnej Organizacji Europejskiej Młodzieży Polonijnej, której potrzebę powołania zainicjował Prezydent EUWP Tadeusz Adam Pilat. W latach 2006-2012 był sekretarzem Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych.
W latach 2003-2011 pełnił mandat radnego Samorządu Rejonu Trockiego, w latach 2011-2015 został wybrany na radnego Samorządu Miasta Wilno. W latach 2011-2015 był szefem Komisji ds. Młodzieży w Samorządzie Miasta Wilno, przewodniczącym Rady Nadzorczej Wileńskiego Pogotowia Ratunkowego, wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej spółki samorządowej Komunikacja Miejska w Wilnie, członkiem Rady Nadzorczej Kliniki Odontologii Szpitalu Uniwersyteckiego w Wilnie. W latach 2016-2018 był ekspertem oceniającym projekty kulturalne w Radzie ds. Kultury Republiki Litewskiej, od roku 2017 – ekspert ds. projektów kulturalnych w Samorządzie Miasta Wilno, od 2019 r. – członek kapituły Nagrody św. Krzysztofa nadawanej przez mera Samorządu Miasta Wilno.
Jest zdobywcą tytułu plebiscytu organizowanego przez dziennik „Kurier Wileński” oraz Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Litewskiej – Polak Roku 2012. Jest posiadaczem Odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Sekretarz EUWP – Andrzej Janeczko urodził się w Czechowicach-Dziedzicach. W latach 1989-1992 ukończył Studium Nauczycielskie w Raciborzu i zaocznie Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Posiada ponadto państwowy dyplom fizioterapii i masażu sportowego oraz patent motorowodny.
Pracował w Polsce jako nauczyciel wychowania fizycznego, starszy ratownik wodny. Był też działaczem studenckim i Przewodniczącym Rady Studentów w Raciborzu oraz założycielem Spółdzielni Studenckiej w Raciborzu.
W Hiszpanii od 1993 r. prowadzi własną działalność gospodarczą w spółkach Andres Siglo XXI S.L i Ibericapol Distribucion SL – import export.
Jest założycielem i prezesem Stowarzyszenia Polaków w Hiszpanii Nasz Dom- Nuestra Casa.
Od 2004 r. jako przyjaciel charytatywnej Fundacji Mam Marzenie, która spełnia marzenia dzieci cierpiących na choroby zagrażające życiu i zorganizował w Hiszpanii pobyt ponad 20 dzieci.
Jest założycielem i prezesem Stowarzyszenia „Dom Polski” w Getafe – Madryt.
Odznaczony medalem Pro Memoria przez Urząd do Spraw Kombatantów (2005), Bene Merito przez Ministra Spraw Zagranicznych (2010) oraz za dziesięcioletnią współpracę wyróżniony przez fundację Mam Marzenie (2014)..
Korinna Wesołowski urodziła się w Budapeszcie, w rodzinie polsko – węgierskiej. Jest psychologiem, studia magisterskie skończyła na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a specjalizację w Budapeszcie na Uniwersytecie im. Eötvös Lóránd.
Od 2004 pracuje jako psycholog szkolny roku w Budapeszcie w szkole Óbudai Nagy László Angol - Magyar Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola.
Jako córka Andrzeja Wesołowskiego znanego, wieloletniego prezesa Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Józefa Bema na Węgrzech zaangażowana była w działalność polonijną od wczesnego dzieciństwa. Korinnna po raz pierwszy przejmuje prezesurę Stowarzyszenia w 2004 roku a po raz drugi, wybrana zostaje w roku 2017 i pełni tę funkcję obecnie.
Od 2006 roku jest też przewodniczącą Samorządu Narodowości Polskiej w Óbuda – Békásmegyer. W latach 2011 - 2014 pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Finansowej Ogólnokrajowego Samorządu Mniejszości Polskiej na Węgrzech a od 2014 jest radną tego samorządu. W latach 2004 – 2012 była członkiem Komisji Młodzieżowej EUWP.
W 2016 roku została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
Wojciech Białek. Magister socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego, działacz społeczny i twórca pierwszych struktur polonijnych migracji poakcesyjnej po roku 2004 w Irlandii, z zawodu doświadczony pracownik socjalny z kwalifikacjami akredytowanymi w Irlandii. W Irlandii przebywa od roku 2005, gdzie wyjechał, by poznać zachodnią Europę i zdobyć doświadczenie zawodowe.
W roku 2005 zakładał stowarzyszenie polonijne w Cork MyCork, którego był Prezesem, następnie w roku 2006 został zaproszony do kształtowania pierwszej w Irlandii organizacji o charakterze pomocowym nazwanej Centrum Wsparcia i Integracji Together-Razem. Z organizacją od tego czasu jest związany i zasiadał w niej jako Prezes w Zarządzie oraz Sekretarz w Zarządzie do roku 2016. Następnie na mocy nominacji Zarządu Centrum Together-Razem jest dyrektorem wykonawczym w organizacji.
Z zawodu i pasji jest również certyfikowanym w Irlandii terapeutą uzależnień, od 2018 r został nominowanym przez Public Participation Network w Cork przedstawicielem do zarządu Local Drug and Alcohol Task Force, ponadto od roku 2019 reprezentuje organizacje pozarządowe w Komisji ds. Relacji Międzynarodowych przy Radzie Miasta w Cork. Od roku 2016 zasiada w zarządzie Forum Polonia w Irlandii, a od 2018 w Sekretariacie EUWP.
Za swoją wieloletnią pracę na rzecz Polaków nagrodzony przez Prezydenta RP Krzyżem Zasługi oraz wyróżnieniem przez Volunteer Ireland.
Joseph Ptaszyński urodził się w Belgii jako syn ochotnika w Wojsku Polskim we Francji z roku 1939, wziętego do niewoli we Francji w czerwcu 1940 r. i osadzonego w obozie jenieckim w Żaganiu.
Od młodości pielęgnował intensywnie więzi z krajem, kulturą polską i środowiskami polonijnymi. Podczas studiów na Katolickim Uniwersytecie w Leuven na początku lat 70-tych był aktywnym członkiem Koła Polskich Studentów w tym mieście oraz zespołu folklorystycznego „Wisła” w Genk.
Po zakończeniu studiów na wydziale filologii romańskiej w Belgii był stypendystą na KUL w Lublinie i lektorem języka francuskiego. Jest współzałożycielem Polskiego Centrum Katolickiego w Genk, przez wiele lat był członkiem komisji rewizyjnej Polskiej Macierzy Szkolnej w Belgii. W Radzie Polonii Belgijskiej członek komisji założycielskiej i statutowej, a następnie kolejno jej wiceprezes (od roku 1994) i prezes (od roku 2008). Członek Komitetu Instytutu Polonicus w Niemczech. Uczestniczył w pracach i spotkaniach Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych od 2008 r., a także jako delegat Polonii belgijskiej w spotkaniu w Senacie RP w roku 2003.
Obok zaangażowania w działalność polonijną udziela pomocy potrzebującym. Na początku lat osiemdziesiątych XX w. zorganizował prywatny transport pomocowy do Polski. W roku 1997 zorganizował zbieranie funduszy dla powodzian w Polsce oraz pomagał przy wysyłce transportów. Organizował też pomoc przy wypełnianiu kwestionariuszy o odszkodowanie od władz niemieckich dla dawnych robotników przymusowych z Polski podczas drugiej wojny światowej. Od 2009 r. współorganizuje wraz z Ambasadą RP konkurs „Polak Roku w Belgii”. Był dwukrotnie delegatem na Światowe Zjazdy Polonii i Polaków z Zagranicy. Jest członkiem Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Ambasadzie RP w Brukseli.
W 2013 r. w uznaniu wybitnych zasług w działalności na rzecz Polonii belgijskiej został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP.
PODZIEL SIĘ INFORMACJĄ