EUROPEJSKA UNIA
WSPÓLNOT POLONIJNYCH

   Polska
 2021-08-17 Gala Konkursu „Być Polakiem”

3 sierpnia, w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie, odbyła się XII gala konkursu "Być Polakiem". W konkursie wzięło udział 900 uczestników z całego świata. Zwycięzcy przyjechali do stolicy, aby odebrać nagrody i skorzystać z wakacyjnego odpoczynku w ojczyźnie wypełnionego turystycznymi i edukacyjnymi atrakcjami przybliżającymi naszą historię i kulturę.Galę swoją obecnością zaszczycilim.in. Marszalek Sejmu RP Elżbieta Witek, wicemarszałek Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka, prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", Dariusz Piotr Bonisławski, dyrektor Departamentu Współpracy Z Polonia i Polakami Jan Badowski, prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Pilat oraz liczni przedstawiciele organizacji polonijnych z całego świata.

Oprócz dyplomów, nagród każdy z uczestników otrzymał w prezencie polską flagę, która przypominać ma o ojczyźnie i dumnie powiewać w miejscu zamieszkania świadcząc o pochodzeniu jej właściciela. W części artystycznej w patriotycznym repertuarze wystąpił Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.Europejska Unia Wspólnot Polonijnych uhonorowała Konkurs najwyższą nagrodą organizacji Orłem 100-lecia Niepodległości Polski. Prezydent EUWP, Tadeusz Adam Pilat wręczył Statuetkę Orła Niepodległości Joannie Fabisiak, pomysłodawczyni i przewodniczącej komitetu organizacyjnego Konkursu. W laudacji wyróżnienia podziękował za wieloletnią współpracę Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych z Komitetem Organizacyjnym Konkursu na rzecz młodzieży, oświaty polonijnej i monitorowania emigracji zarobkowej. Sekretariat EUWP wyróżnił Konkurs „Być Polakiem” tą nagrodą już w 2019 roku, ale z powodu m.in. pandemii uroczyste wręczenie nastąpiło dopiero w tym roku.

Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" - współorganizatora konkursu - w wystąpieniu do młodych uczestników przypomniał, że „Być Polakiem - jak uczy historia - nie zawsze było łatwo, czy to ze względu na nasze położenie geograficzne czy okoliczności niezależne od woli narodu. Na przestrzeni dziejów wielu z nas było zmuszonych do wyjazdu lub emigrowało w poszukiwaniu lepszego życia, możliwości rozwoju. I nie były to decyzje łatwe. W efekcie ponad 20 milionów rodaków znajduje się poza granicami ojczyzny. To z nich wywodzą się uczestnicy konkursu. On zaś uświadamia nam, że być Polakiem, to być przepełnionym dumą z korzeni - historii, kultury, tradycji, wiary. Za takie świadectwo w imieniu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska" bardzo Wam dziękuję i jednocześnie deklaruję, że wspólnie z najważniejszymi urzędami włączającymi się w misję krzewienia i podtrzymania polskości będziemy wspierać wasze wysiłki spłacając dług jaki mamy wobec wszystkich, którzy pomimo, że wyjechali, nadal czują się Polakami i kultywują na obczyźnie polską tożsamość. Wszystkim nagrodzonym z serca gratuluję oraz życzę wspaniałego, ciekawego wakacyjnego pobytu w Polsce, którą tak pięknie opisywaliście w swoich pracach."

Konkurs „Być Polakiem” jest organizowany od 2010 r. Jego uczestnicy przygotowują prace plastyczne i literackie. Tematem przewodnim XI edycji była solidarność. Uczestnicy w pracach konkursowych odpowiadali na pytanie, czy obecnie jest potrzeba, aby być solidarnym z Polską i Polakami żyjącymi w kraju oraz poza jego granicami. Współorganizatorem konkursu jest Stowarzyszenie "Wspólnota Polska".

Tekst EUWP na podstawie PAI:
tekstu i foto. http://pai.media.pl/


Informacja: Europejska Unia Wspólnot PolonijnychPODZIEL SIĘ INFORMACJĄ

Informujemy, że publikowane na stronach niniejszego serwisu treści mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa cywilnego. Właściciel serwisu dokłada starań, aby publikowane w tym serwisie treści były rzetelne i pomocne, jednakże nie ponosi żadnej odpowiedzialności za skutki działań podejmowanych w oparciu o te treści. W naszym serwisie umieszczone są łącza (linki) do innych serwisów internetowych. Informujemy, że nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treści zawarte w innych serwisach. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właścicieli serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji. Kopiowanie i nieautoryzowane użycie kodu źródłowego lub fragmentów autorskiego oprogramowania - zabronione.