EUROPEJSKA UNIA
WSPÓLNOT POLONIJNYCH

   Szwecja
 2022-05-05 Święto Narodowe Konstytucji 3 Maja w Sztokholmie

5 maja w Ambasadzie RP w Królestwie Szwecji była niezwykle uroczysta atmosfera.  To właśnie w tym dniu, po dwuletniej przerwie z powodu pandemii Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej Joanna Hofman i Ambasador Republiki Litewskiej Giedrius Cekuolis byli gospodarzami uroczystości z okazji Święta Narodowego Konstytucji 3 Maja w siedzibie Ambasady RP przy Karlavägen w Sztokholmie.

Po raz pierwszy w historii Gośćmi Honorowymi uroczystości byli: Marszałek Riksdagu (szwedzkiego parlamentu) Andreas Norlén, Sekretarz Stanu w szwedzkim Ministerstwie Spraw Zagranicznych Magnus Nilsson oraz Ambasador Ukrainy Andrii Plakhotniuk. Uroczyste obchody skierowane były głównie do licznie reprezentowanego korpusu dyplomatyczny, akredytowanego przy Królestwie Szwecji. Obecni byli również zastępca Ambasadora Andrzej Krynicki, który poprowadził część oficjalną uroczystości i kierownik wydziału konsularnego Ambasady, konsul Maciej Zamościk. Na uroczystość zaproszeni zostali też przedstawiciele największych polonijnych organizacji federacyjnych. Zrzeszenie Organizacji Polonijnych w Szwecji, reprezentowała prezes Teresa Sygnarek i prezes honorowy Tadeusz Adam Pilat, jednocześnie prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych.

W swoim wystąpieniu Ambasador RP Joanna Hofman zwróciła uwagę na znaczenie Konstytucji 3 maja w kontekście historycznym w świetle polskiej tradycji ustrojowej. Odniosła się także do rosyjskiej agresji na Ukrainę jako bezprecedensowego wydarzenia w XXI wieku i zwróciła uwagę na niebezpieczną ideologię raszyzmu*, która niestety pojawia się wśród zachodnich społeczeństw służąc jako usprawiedliwianie ataku na Ukrainę przez Federację Rosyjską.

Ambasador Republiki Litewskiej Giedrius Cekuolis podkreślił aktualne znaczenie nowoczesnych zapisów Konstytucji 3 maja oraz zwrócił uwagę, że w obliczu wojny w Ukrainie należy pamiętać o zachowaniu wartości demokratycznych.

Marszałek Riksdagu Andreas Norlén, druga osoba w państwie, przypomniał, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie oraz położył akcent na jej wartości, na których opiera się budowa nowoczesnego i demokratycznego społeczeństwa. Wyraził uznanie dla Polski za wkład i zaangażowanie w pomoc Ukrainie, w tym przyjęcie tak wielkiej rzeszy uchodźców i zapewnienie opieki nad nimi. Marszałek zapewnił także o dalszym mocnym wsparciu Ukrainy przez Szwecję, a decyzję o przekazaniu sprzętu wojskowego określił jako ważną historycznie.Sekretarz Stanu w szwedzkim Ministerstwie Spraw Zagranicznych Magnus Nilsson przypomniał o dobrej współpracy polsko-szwedzkiej oraz zwrócił uwagę na to, że historia, kultura oraz współpraca polityczna są od dawna elementami łączącymi Polskę, Szwecję i Litwę. Stwierdził, że duch walki Ukraińców jest nie tylko godny podziwu, ale także inspirujący dla innych.

Ambasador Ukrainy Andrii Plakhotniuk podziękował za wsparcie okazywane Ukrainie w walce o wolność i godność nie tylko w postaci komunikatów politycznych, ale także poprzez udzielanie pomocy humanitarnej, przekazywanie dotacji i przyjmowanie uchodźców.

Na zakończenie oficjalnej części ukraińskie ofiary wojny uczczono minutą ciszy, a goście mogli także obejrzeć wystawę malarstwa polonijnych artystów z organizacji Proformart.

* Raszyzm jest odpowiednikiem włoskiego faszyzmu i hitlerowskiego nazizmu, a jego symbolem jest litera „Z”, która jest odpowiednikiem hitlerowskiej swastyki. Określenie oznaczające ideologię Rosji stało się popularne pod rządami Putina i szeroko rozpowszechnione podczas inwazji na Ukrainę.


Redakcja tekstu EUWP na podstawie
Tekst: Teresa Sygnarek (ZOP), zdjęcia: Agnieszka Więckowska


Informacja: Europejska Unia Wspólnot PolonijnychPODZIEL SIĘ INFORMACJĄ

Informujemy, że publikowane na stronach niniejszego serwisu treści mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa cywilnego. Właściciel serwisu dokłada starań, aby publikowane w tym serwisie treści były rzetelne i pomocne, jednakże nie ponosi żadnej odpowiedzialności za skutki działań podejmowanych w oparciu o te treści. W naszym serwisie umieszczone są łącza (linki) do innych serwisów internetowych. Informujemy, że nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treści zawarte w innych serwisach. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właścicieli serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji. Kopiowanie i nieautoryzowane użycie kodu źródłowego lub fragmentów autorskiego oprogramowania - zabronione.