EUROPEJSKA UNIA
WSPÓLNOT POLONIJNYCH

   Polska
 2023-01-09 Zakończenie obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP

9 stycznia w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość Polonia Rediviva (Polska Odrodzona) z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhuser Duda. Wydarzenie zakończyło Narodowe Obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Na zaproszenie Kancelarii Prezydenta na uroczystość przybył przewodniczący Rady Polonii Świata Jarosław Narkiewicz oraz członkowie Narodowego Komitetu Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP: Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i Tadeusz Adam Pilat, były prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych a obecnie wiceprzewodniczący Rady Polonii Świata.Prezydent RP Andrzej Duda wygłosił przemówienie:

To ważne dla mnie spotkanie, bo w symboliczny sposób zamyka okres Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej – mówił Prezydent RP. Obchody realizowano w latach 2018–2022, by upamiętnić i uczcić wydarzenia oraz osoby związane z odzyskaniem i utrwaleniem przez Polskę niepodległości.

Andrzej Duda przypomniał, że zgodnie z założeniami, obchody miały charakter powszechny i były organizowane przede wszystkim lokalnie, „by każdy sobie uświadamiał, że to nasze obchody, nasze stulecie”; trwały też kilka lat, tak jak trwał sam proces odzyskiwania niepodległości przez Polskę, by „uświadomić wszystkim, że to była walka o państwo, o to, by mogło ono trwać”.

Dziękuję, że w tylu miastach, miasteczkach takie obchody zorganizowano, rozmawiano z młodzieżą, która odnajdowała bohaterów, odkrywała swoją historię i oddawała hołd bohaterom – dodał Andrzej Duda. Podkreślił też: – Często nie wierzymy w siebie, z dystansem patrzymy na swoje osiągniecia, na to wszystko, co mamy, co udało się nam zbudować. A jesteśmy pokoleniem szczęśliwców, bo żyjemy w wolnej, suwerennej i niepodległej Polsce już trzydzieści cztery lata. Przez – śmiało można powiedzieć – setki lat nasi przodkowie nie doświadczyli tak wspaniałego czasu, jakiego my jesteśmy współtwórcami i beneficjentami. To nasze wielkie szczęście, nasza zasługa i nasze wielkie zadanie wobec wszystkich pokoleń.

Podczas uroczystości Prezydent wręczył Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Ustanowiony w 2018 roku medal jest nagrodą przyznawaną na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego obywatelom polskim, którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w 1918 roku przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej. Do napisu znajdującego się na awersie Medalu – Polonia Rediviva (Polska Odrodzona) nawiązała nazwa poniedziałkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Po uroczystości i okolicznościowym przyjęciu uczestnicy wpisywali się do księgi pamiątkowej. W imieniu Rady Polonii Świata wpisu dokonali Przewodniczący Jarosław Narkiewicz i Wiceprzewodniczący Tadeusz Adam Pilat.
Podsumowanie obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości RPInformacja: Europejska Unia Wspólnot PolonijnychPODZIEL SIĘ INFORMACJĄ

Informujemy, że publikowane na stronach niniejszego serwisu treści mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa cywilnego. Właściciel serwisu dokłada starań, aby publikowane w tym serwisie treści były rzetelne i pomocne, jednakże nie ponosi żadnej odpowiedzialności za skutki działań podejmowanych w oparciu o te treści. W naszym serwisie umieszczone są łącza (linki) do innych serwisów internetowych. Informujemy, że nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treści zawarte w innych serwisach. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właścicieli serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji. Kopiowanie i nieautoryzowane użycie kodu źródłowego lub fragmentów autorskiego oprogramowania - zabronione.