EUROPEJSKA UNIA
WSPÓLNOT POLONIJNYCH

   Rosja
 2021-10-16 Dyktando z Języka Polskiego w Moskwie

W sobotę, 16 października 2021 roku w Moskwie odbyło się X Ogólnorosyjskie Dyktando z Języka Polskiego, które w tym roku było poświęcone 200. rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida. Podobnie jak wcześniej, wydarzenie zostało zorganizowane przez Federalną Polską Autonomię Narodowo-Kulturalną „Kongres Polaków w Rosji” przy wsparciu Rady przy Prezydencie FR ds. Stosunków Narodowościowych i Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Humanistycznego (RGGU) oraz Ambasady RP w Rosji.

Podczas otwarcia w prezydium byli obecni prezes FPANK „Kongres Polaków w Rosji” Halina Subotowicz-Romanowa, prorektor RGGU Wiera Zabotkina, kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rosji Sławomir Łuczak i kierownik Katedry Slawistyki i Studiów Środkowoeuropejskich RGGU prof. Siergiej Skorwid.

W swoim wystąpieniu prof. Wiera Zabotkina podkreśliła, że historyczny budynek przy placu Miusskim, w którym odbywa się dyktando, powstał dzięki zaangażowaniu rosyjskiego generała Alfonsa Szaniawskiego, „Wielkiego Polaka, który był obywatelem Rosji”. Generał Szaniawski swój majątek przeznaczył na utworzenie Uniwersytetu Ludowego - uczelni dostępnej dla wszystkich chętnych, kobiet i mężczyzn, bez względu na narodowość. Dzisiaj uczelnia jest spadkobierczynią tradycji ufundowanego przez generała Wolnego Uniwersytetu Ludowego. Generał aktywnie wspierał też działalność polonijną i w 1906 roku otworzył Dom Polski przy zaułku Milutińskim.Kierownik Katedry Slawistyki i Studiów Środkowoeuropejskich RGGU prof. Siergiej Skorwid udzielił dziennikarzom wypowiedzi na temat studiów polonistycznych i znajomości literatury polskiej:

Wśród Rosjan uczących się języka polskiego są studenci samego RGGU - jest to obecnie siedem osób na Katedrze Slawistyki i Studiów Środkowoeuropejskich. Język polski wykładany jest na moskiewskiej uczelni od lat dziewięćdziesiątych XX wieku i nabór na katedrę odbywa się raz na dwa-trzy lata. Twórczość Norwida była tłumaczona na język rosyjski, ale ostatnie wydanie zbioru poezji pochodzi z 2002 roku. Po prawie 20 latach istnieje potrzeba wydania nowego tomiku, w którym ukazałyby się utwory wcześniej nie tłumaczone. W przypadku już tłumaczonych utworów warto byłoby przełożyć je inaczej, ściślej, aby oddać nowatorstwo poezji Norwida. Norwid jest znany tym Rosjanom, którzy są miłośnikami kina polskiego - są to ludzie nie najmłodszego już pokolenia - dzięki fragmentowi pojawiającemu się w "Popiele i diamencie" Andrzeja Wajdy.

Lilia Goszowska, jedna z organizatorek przewodnicząca komisji dyktanda oraz przedstawicielka moskiewskiej organizacji Dom Polski powiedziała: „Zwykle piszemy dyktando co roku, ale w zeszłym roku nie było go z powodu ograniczeń pandemicznych. Kursy języka polskiego cieszą się teraz dużym zainteresowaniem. "Wydaje mi się, że język polski robi się teraz coraz bardziej popularny. Kultura polska, teatr, kino polskie zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród Rosjan”.Podczas poprzednich edycji dyktanda w auli było ponad 200 osób, ale z powodu ograniczeń sanitarnych w tym roku tę liczbę ograniczono do 50. Ponad stu uczestników, w tym wielu członków organizacji polonijnych z całej Rosji, dołączyło do imprezy przez Internet. Wśród miast, które uczestniczyły w dyktandzie, były m. in. Briańsk, Czeboksary, Czelabińsk, Jekaterynburg, Kaliningrad, Krasnodar, Krasnojarsk, Kursk, Moskwa, Petersburg, Piatigorsk, Samara, Stawropol, Tomsk, Ufa i Włodzimierz. Brali udział zarówno dorośli jak i dzieci.

Po dyktandzie młodzi członkowie Moskiewskiej Autonomii Narodowo-Kulturalnej Polaków „Dom Polski” zaprezentowali współczesną interpretację poezji Norwida w muzyce i wierszu a Prof. Siergiej Skorwid opowiedział o tłumaczeniach utworów Cypriana Kamila Norwida na język rosyjski.

Po sprawdzeniu prac uczestników piszących dyktando w auli Uniwersytetu i online komisja na czele z nauczycielką języka polskiego Lilią Goszowską ogłosiła wyniki. Pierwsze miejsce zajęła Lubow Ryczkowa-Makiejewa z Moskwy, drugie miejsce Michaił Kosariew z Kurska i trzecie miejsce Nadieżda Woskriesienskaja z Samary. Oprócz tego wyróżniono jedenaścioro uczestników i troje dzieci w wieku od dwunastu do szesnastu lat.

Tekst EUWP: na podstawie tekstu i foto
tekstu i foto: Kongres Polaków w Rosji, PAP, gov.pl


Informacja: Europejska Unia Wspólnot PolonijnychPODZIEL SIĘ INFORMACJĄ

Informujemy, że publikowane na stronach niniejszego serwisu treści mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa cywilnego. Właściciel serwisu dokłada starań, aby publikowane w tym serwisie treści były rzetelne i pomocne, jednakże nie ponosi żadnej odpowiedzialności za skutki działań podejmowanych w oparciu o te treści. W naszym serwisie umieszczone są łącza (linki) do innych serwisów internetowych. Informujemy, że nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treści zawarte w innych serwisach. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właścicieli serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji. Kopiowanie i nieautoryzowane użycie kodu źródłowego lub fragmentów autorskiego oprogramowania - zabronione.