EUROPEJSKA UNIA
WSPÓLNOT POLONIJNYCH

   EUROPA-ŚWIAT
 2021-09-01 LIST INFORMACYJNY 3-2021

Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy!

Trzecia edycja Listu w tym roku obejmuje trzy ciepłe miesiące wakacyjne: czerwiec, lipiec i sierpień. Rozpoczynamy informacją o wyborach w jednej z najlepiej funkcjonującej organizacji – Związku Polaków na Litwie. Po wielu, wielu latach odchodzi bardzo zasłużony prezes tej organizacji – Michał Mackiewicz, który ogromną część swego życia poświecił tworzeniu, a następnie kierowaniu tą organizacją.

W lipcu Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” nie poddaje się i organizuje II Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie w Gdyni mimo braku dofinansowania - kontynuacja jest najważniejsza. W Warszawie, w lipcu przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbywa się ważna uroczystość rozpoczęcia prac legislacyjnych związanych z odbudową Pałacu Saskiego. Na początku sierpnia mam możliwość i zaszczyt wręczyć Orła Niepodległości EUWP dla Konkursu „Być Polakiem” na ręce twórczyni i przewodniczącej konkursu, Joasi Fabisiak. W sierpniu pożegnaliśmy dwie bliskie naszym sercom osoby, kolegę Tadeusza Smugałę, prezesa Macierzy Szkolnej w Republice Czeskiej i Panią Prezydentową Karolinę Kaczorowską. Uczestniczymy też w VI Forum Gospodarczym Polonii Świata w Tarnowie, gdzie nagrodę specjalną dla kobiet sukcesu, Bursztynowego Orła otrzymuje mianowana przez EUWP, litewska poseł i minister Rita Tamašuniene.

Zachęcam do przeczytania naszego informatora i serdecznie wszystkich pozdrawiam - prezydent EUWP,
Tadeusz Adam Pilat

SPIS TREŚCI

Wybory w Związku Polaków na Litwie
Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie w Gdyni
80 rocznica zamordowania Profesorów Lwowskich
Odbudowa Pałacu Saskiego
Oświadczenie w sprawie Dziewieniszek
Gala Konkursu „Być Polakiem”
VI Forum Gospodarcze Polonii Świata w Tarnowie
Odszedł Tadeusz Smugała
Zmarła Prezydentowa Kaczorowska


LIST INFORMACYJNY 3 - 2021
Informacja: Europejska Unia Wspólnot PolonijnychPODZIEL SIĘ INFORMACJĄ

Informujemy, że publikowane na stronach niniejszego serwisu treści mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa cywilnego. Właściciel serwisu dokłada starań, aby publikowane w tym serwisie treści były rzetelne i pomocne, jednakże nie ponosi żadnej odpowiedzialności za skutki działań podejmowanych w oparciu o te treści. W naszym serwisie umieszczone są łącza (linki) do innych serwisów internetowych. Informujemy, że nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treści zawarte w innych serwisach. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właścicieli serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji. Kopiowanie i nieautoryzowane użycie kodu źródłowego lub fragmentów autorskiego oprogramowania - zabronione.