EUROPEJSKA UNIA
WSPÓLNOT POLONIJNYCH

   EUROPA-ŚWIAT
 2022-04-12 List Wielkanocny 2022

Drodzy Przyjaciele!

Koniec zimy nie dawał nam powodów do optymizmu, gdyż przyniósł nam trzeci rok wojny. Wygasa powoli wojna z wirusem, lecz zastąpiła ją nowa prawdziwa wojna u wschodnich granic Polski. Napaść nieprzewidywalnej Rosji na Ukrainę, to wirus gorszy, to zbrodniczy wirus dyktatury, która kłamie, napada, morduje i niszczy.

To zagrożenie dla wszystkich sąsiadów, dla Polski, dla Europy i dla świata. Do koalicji bezprawia dołączył białoruski dyktator prześladujący polską mniejszość narodową, jej przywódców wtrącający do więzienia i zakazujący polskim dzieciom nauki języka ojczystego.

Wojnę obronną prowadzi bohaterski naród ukraiński, a Polska otwiera szeroko swe granice i przewodzi Europie i światu w akcji pomocy dla wojennych uchodźców. To szeroki front działań państwa, samorządów, instytucji cywilnych i kościelnych, organizacji społecznych oraz przede wszystkim całego społeczeństwa, które pokazało wszystkim ogromną empatię i wolę pomocy pokrzywdzonym. Polacy za granicą również uruchomili tysiące charytatywnych inicjatyw, zbiórek i transportów pomocy dla Ukrainy i dla naszych Rodaków w tym kraju. Oczy całego świata zwrócone są dzisiaj z podziwem na Polskę, na Polaków i na Polonię.

Nadchodzi wiosna, budzi się do życia przyroda i zbliżają się Święta Zmartwychwstania Pańskiego. To czas optymizmu, zwycięstwa życia nad śmiercią i nadziei na zwycięstwo w tej niesprawiedliwej wojnie. Pozwólcie więc, że w imieniu Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, podziękuję Wam za wszystko co zrobiliście dla Polski i dla Ukrainy oraz złożę najlepsze życzenia wszystkim naszym Rodakom w kraju i za granicą.

Wielkanocne życzenia kieruję do wszystkich członków, przyjaciół i sympatyków naszej europejskiej wspólnoty oraz wiernego sprzymierzeńca, jakim jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Ponad wszystkimi podziałami kieruję życzliwe świąteczne słowa do wspierających nas Posłów, Senatorów i polityków wszelkich opcji, organizacji społecznych oraz przedstawicieli świata nauki, kultury i sportu.

Szczególne życzenia Bożego Błogosławieństwa z okazji Wielkiej Nocy i Dnia Kapłaństwa kieruję w podzięce za duszpasterską opiekę do Biskupów i Księży wspierających nas eucharystią w języku ojczystym.

Po trudnym czasie pandemii, zaprzyjaźnionym organizacjom polonijnym na całym świecie, życzę odrodzenia w jedności i wspólnych działaniach dla dobra Polski i Polonii.


Razem możemy więcej! Razem zwyciężymy! Pan Zmartwychwstał! Alleluja!


Tadeusz Adam Pilat Prezydent EUWP

Informacja: Europejska Unia Wspólnot PolonijnychPODZIEL SIĘ INFORMACJĄ

Informujemy, że publikowane na stronach niniejszego serwisu treści mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa cywilnego. Właściciel serwisu dokłada starań, aby publikowane w tym serwisie treści były rzetelne i pomocne, jednakże nie ponosi żadnej odpowiedzialności za skutki działań podejmowanych w oparciu o te treści. W naszym serwisie umieszczone są łącza (linki) do innych serwisów internetowych. Informujemy, że nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treści zawarte w innych serwisach. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właścicieli serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji. Kopiowanie i nieautoryzowane użycie kodu źródłowego lub fragmentów autorskiego oprogramowania - zabronione.