EUROPEJSKA UNIA
WSPÓLNOT POLONIJNYCH

   Polska
 2022-05-04 Uroczystości państwowe Święta Narodowego Konstytucji 3 maja

Uroczystości państwowe Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się we wtorek o godz. 9:30 mszą św. w intencji Ojczyzny w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. W mszy św. uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych na czele z prezydentem Andrzejem Dudą. Liturgii przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Koncelebruje ją m.in. biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz. O godz. 11 na Zamku Królewskim prezydent Duda wręczył najwyższe odznaczenia państwowe. Orderem Orła Białego zostali odznaczeni Antoni Lenkiewicz oraz Antoni Libin-Libera.

W południe na Placu Zamkowym w Warszawie rozpoczęła się główna uroczystość z okazji Święta Narodowego Konstytucji 3 Maja. W uroczystości brali udział prezydent Andrzej Duda z małżonka Agatą Kornhauser-Dudą, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, Marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz premier Mateusz Morawiecki.

W państwowych uroczystościach Święta Narodowego wziął udział Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Tadeusz Adam Pilat na zaproszenie wystosowane przez Kancelarie Prezydenta RP.

Zaproszeni zostali również przedstawiciele Polonii i Polaków za granicą. Na uroczystość przybyli: Frank Spula Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej, Janusz Tomczak prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej, Teresa Dutkiewicz Wiceprezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie, Antoni Stefanowicz Prezes Związku Polaków na Ukrainie oraz Teresa Berezowska Przewodnicząca Rady Polonii Świata. Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” reprezentował Prezes Dariusz Piotr Bonisławski. Uroczystość na Placu Zamkowym obserwowali także tłumnie przybyli mieszkańcy Warszawy i tysiące turystów.

Podczas uroczystości na Placu Zamkowym Prezydent wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym powiedział m.ni.:

„3 maja w Polsce to od 1791 roku wyjątkowy dzień - rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. - To rocznica ratowania Rzeczypospolitej, które zostało wtedy przeprowadzone wbrew wszystkim przeciwnościom przez ludzi, którzy byli niezłomnymi patriotami, którzy pozostali przy Rzeczypospolitej do końca - bo tych przede wszystkim mam w tej chwili na myśli - którzy nigdy się nie odwrócili, nie zmienili, zawsze byli tacy sami, zawsze z tym samym niezłomnym dążeniem ku Polsce i dla Polski”.
… „Zamek Królewski to świadek polskiej historii, jest symbolem świetności i potęgi I Rzeczypospolitej, świadkiem i miejscem uchwalenia Konstytucji 3 maja, ale także świadkiem upadku I Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
- Potem świadek całej naszej historii dalszej i odrodzenia Rzeczypospolitej, i stojący w płomieniach, zbombardowany przez hitlerowskich Niemców, i wreszcie praktycznie kompletnie zburzony, a potem odbudowany wielkim wysiłkiem polskiego społeczeństwa, wielkim wysiłkiem polskiego narodu, a więc i świadek niezłomności i żywotności, i nieugiętości, nieustępliwości polskiego narodu. Symbol naszej historii”.Prezydent podziękował Polakom:

- Dzisiaj, w święto 231. rocznicy Konstytucji majowej, w tak niezwykle zmienionej rzeczywistości w stosunku do tego, co oglądaliśmy do tej pory, po odzyskaniu pełnej niepodległości i suwerenności po 1989 roku, wobec tej wielkiej wojny, jaka toczy się poza za naszymi granicami, stoję tutaj ze wzruszeniem. I chcę wam moi kochani, najdrożsi Polacy podziękować za coś, co jest żywym zaręczeniem obojga narodów. Za to coście w ostatnim czasie uczynili.
- Coście uczynili nie wzywani przez żadnych polityków, przez żadnych duchownych, przez nikogo, uczynili wzywani tylko i wyłącznie przez własne serca, własne poczucie odpowiedzialności i przez własną niezwykłą mądrość, mądrość narodu.
- Otwierając swoje domy, rodziny i serca na przyjęcie naszych sąsiadów z Ukrainy, a ściślej mówią, tego co dla nich najcenniejsze, ich dzieci, żon, matek, sióstr, dziadków, przyjęliście do siebie naszych sąsiadów z Ukrainy, uchodźców chroniących się w naszym kraju przed wojną.
- Że oni nam zaufali, że przybyli do nas i że stało się coś, o czym powiedział ostatnio prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: „wobec tego, co zrobili Polacy cała historia jest nieważna”.
- W jakimś sensie można powiedzieć, że tak, że w całym ogromie tej historii, przecież w ostatnich stuleciach tak trudnej, gdzie na wspólnym stole między Polakami, a Ukraińcami tak często leżał karabin, topór, broń, został położony chleb. Została położona dłoń na dłoń". "Dziękuję wam za to".

Po przemówieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy odbyła się defilada oddziałów reprezentacyjnych Wojska Polskiego, a następnie goście Prezydenta przy akompaniamencie orkiestry wojskowej udali się na uroczyste spotkanie z okazji Święta Narodowego w ogrodach Pałacu Prezydenckiego.

Spotkania te są wyjątkową okazją do ważnych rozmów z osobistościami świata polityki, kultury, nauki i gospodarki. Na spotkaniach zawsze obecni są dyplomaci, przedstawiciele rządu, Sejmu i Senatu RP, partii politycznych, kościołów, organizacji społecznych i instytucji samorządowych.Prezesi organizacji polonijnych Frank Spula (KPA), Janusz Tomczak (KPK), Tadeusz Adam Pilat (EUWP) oraz Prezes "Wspólnoty Polskiej" Dariusz Piotr Bonisławski mieli okazję spotkać się i wymienić poglądy ze szczególnie ważną dla nas osobistością - Markiem Brzezińskim, nowym Ambasadorem USA w Polsce.


Redakcja tekstu EUWP na podstawie tekstu i zdjęć:
Interia.pl, polsatnews.pl, ipn.gov.pl, zdjęcie J. Tomczak


Informacja: Europejska Unia Wspólnot PolonijnychPODZIEL SIĘ INFORMACJĄ

Informujemy, że publikowane na stronach niniejszego serwisu treści mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa cywilnego. Właściciel serwisu dokłada starań, aby publikowane w tym serwisie treści były rzetelne i pomocne, jednakże nie ponosi żadnej odpowiedzialności za skutki działań podejmowanych w oparciu o te treści. W naszym serwisie umieszczone są łącza (linki) do innych serwisów internetowych. Informujemy, że nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treści zawarte w innych serwisach. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właścicieli serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji. Kopiowanie i nieautoryzowane użycie kodu źródłowego lub fragmentów autorskiego oprogramowania - zabronione.