EUROPEJSKA UNIA
WSPÓLNOT POLONIJNYCH

   Litwa
 2022-05-08 Uroczystości majowe w Wilnie

W sobotę, 7 maja, z inicjatywy Związku Polaków na Litwie odbyła się 7 Parada Polskości. W majowym słońcu, tysiące Polaków przeszło ulicami Wilna. Gości powitał Waldemar Tomaszewski, europoseł i Prezes ZPL. W uroczystości uczestniczyli Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Minister Jan Dziedziczak, oraz Przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą Robert Tyszkiewicz wraz z Wiceprzewodniczącymi, Tadeuszem Aziewiczem i Jarosławem Rzepą.


Parada Polskości w Wilnie.

Na zaproszenie Prezesa Waldemara Tomaszewskiego w wileńskich uroczystościach wziął udział Tadeusz Adam Pilat Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych. Do Wilna przybyła również delegacja Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" - Wiceprezes, Członek Zarządu SWP Krzysztof Łachmański, Członek Zarządu SWP Sebastian Jaworowski oraz Dyrektor Programowa SWP Zenka Bańkowska.

Zza oceanu przybyły: Teresa Berezowska Przewodnicząca Rady Polonii Świata i Wiceprzewodnicząca Kongresu Polonii Amerykańskiej Bożena Kamiński, a z Gdyni wierny przyjaciel, Józef Szyłejko - Prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.

Wielotysięczny pochód Polaków przeszedł z placu Niepodległości, aleją Giedymina ulicami Wileńską i Wielką do Ostrej Bramy, by uczcić Dzień Polonii i Polaków za Granicą oraz 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W świątecznym pochodzie szli Polacy z Wileńszczyzny i dalszych zakątków Litwy, goście z Macierzy i rodacy, reprezentujący Polonię. Licznie reprezentowane były polskie szkoły, zespoły artystyczne, organizacje, samorządy i gminy. Uczestnicy przemarszu trzymali biało-czerwone flagi, chorągiewki, balony i kwiaty. Powiewały też flagi Wileńszczyzny i litewskie.


Wypowiedzi uczestników.

Przytaczamy wypowiedzi uczestników VII Parady Polskości w Wilnie, które zebrali reporterzy Polonijnej Agencji Informacyjnej:

Krzysztof Łachmański - Wiceprezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”: „Parada to wspaniała promocja Polski i polskości, w radosnym pochodzie budowanie wspólnoty narodowej. To buduje morale naszych rodaków mieszkających na Litwie, wiernych ideałom, które od wieków przyświecały im na tej ziemi. Zmierzamy do Matki Ostrobramskiej, miejsca pielgrzymek naszych dziadów i ojców, której zawierzali Jej swój los. To symboliczne zwieńczenie tego święta Polaków na Litwie."

Sebastian Jaworowski - Członek Zarządu SWP: „Po dwóch latach pandemii, po zakazach organizowania polskich przedsięwzięć masowych na terenie Litwy, dzisiaj, nareszcie, około 10 tysięcy Polaków przemaszerował dumnie ulicami Wilna w pochodzie zorganizowanym w ramach święta Dnia Polonii i Polaków za Granicą i Dnia Flagi. Kroczyliśmy ramię w ramię z Polakami mieszkającymi na Litwie, delegacją rządu na czele z Ministrem Janem Dziedziczakiem, reprezentantami światowej Polonii i mieszkańcami Wilna, sympatykami naszych tradycji i wartości, które są nadal żywo kultywowane są w społeczności naszych rodaków. Uroczystości zakończyła msza święta przed obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, miejsca, które odwiedza każdy, komu bliska jest polska tradycja i religijność wyrażona w historycznych symbolach naszej obecności na tych ziemiach."

Tadeusz Adam Pilat - Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, po raz siódmy bierze udział w paradzie polskości.: „Cieszę się, że mogłem przyjechać po raz kolejny tutaj, na Litwę, ażeby wesprzeć naszych Rodaków w ich problemach, w ich radościach, wesprzeć ich szkoły i młodzież. To niebywale ważne, żebyśmy byli wszyscy razem. Po to zakładaliśmy Europejską Unię Wspólnot Polonijnych, żeby mówić wspólnym głosem”.

Waldemar Tomaszewski Prezes ZPL i AWPL, Poseł do Parlamentu Europejskiego: „Przepiękny nastrój, wielu uczestników – 10 tysięcy a może i więcej. Cieszymy się z naszej jedności, że jesteśmy razem, że mamy ogromną determinację. Myślę, że z Panem Bogiem zawsze będziemy w dobrej kondycji”.Dr Bogusław Rogalski politolog, doradca ds. międzynarodowych EKR w Parlamencie Europejskim, prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin wskazał na wspaniały duch polskości, którzy unosi się dziś nad Wilnem. „Piękny, wspaniały dzień. Patriotyzm czuć na każdym dosłownie kroku. Tak jak zawsze zresztą, bo staram się być na każdej paradzie polskości w Wilnie” Zaznaczył, że Polacy na Wileńszczyźnie mogą być przykładem dla wszystkich organizacji polonijnych i polskich rozsianych po całym świecie. „Tak dobrze, wspaniale zorganizowanej wspólnoty polskiej nie ma nigdzie. Takiej wspólnoty, która ma reprezentację i polityczną, i społeczną. I w Parlamencie Europejskie, i w Sejmasie, i w samorządach. Jesteście tutaj, drodzy rodacy, wspaniałym przykładem do naśladowania dla wszystkich Polaków na świecie”.

Jarosław Rzepa, poseł na Sejm RP: zapewniając też o wsparciu dla Polaków na Litwie poeirdział „Czujemy się tutaj bardzo dobrze. Uśmiechy, serdeczność wokoło. Dzisiaj łączy nas Polska i biało-czerwona”.

Minister Jan Dziedziczak, sekretarz stanu, pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą biorący udział w paradzie wskazał na to, że obecność w przemarszu tak wielu osób, a szczególnie młodzieży, robi ogromne wrażenie. „Manifestacja jest wspaniała. Cieszę się, że mam zaszczyt być w wielkiej polskiej rodzinie Polaków z Wileńszczyzny”. Podkreślił, że Polacy na Litwie są lojalnymi obywatelami państwa litewskiego, a jednocześnie są dumni ze swoich korzeni, kultywują język polski, polską kulturę i tradycje. „To jest bardzo ważne i za to im bardzo dziękuję. Często stawiamy środowisko polskie na Litwie za przykład rodakom za granicą. Cieszę się, że jestem dziś z moimi rodakami w Wilnie”.

Maria Rekść Mer rejonu wileńskiego krocząca na czele jednej z najliczniejszych delegacji, zwróciła uwagę na uśmiechniętą, roztańczoną i rozśpiewaną młodzież w strojach ludowych. „Widzimy wiele dzieci i młodzieży w pięknych strojach. Są tu razem z nami, to jest bardzo ważne. Musimy pokazać, że jesteśmy największą mniejszością narodową na Litwie, że Polacy są otwarci, uśmiechnięci, weseli i mili”. Dzisiaj, uczestnicząc w paradzie, czuję się wyjątkowo dumna z bycia Polką”. Wyraziła nadzieję, że „przez wiele wieków nie będzie brakowało Polaków na Ziemi Wileńskiej”.

Rita Tamašunienė, poseł na Sejmie RL z ramienia AWPL-ZChR. Wyraziła zadowolenie z wznowienia Parady Polskości: „Serce się raduje, ponieważ po dłuższej przerwie zebraliśmy się tutaj ze wszystkich zakątków Wileńszczyzny i naszej Litwy, aby wspólnie uczcić obchodzony niedawno Dzień Polonii i Polaków za Granicą oraz Święto Konstytucji 3 Maja. My, Polacy na Litwie, stanowimy ogromną wspólnotę i z tego warto się cieszyć. Na pewno cieszy też fakt, że dużo młodzieży jest wśród nas”. Podkreśliła, że organizowana przez ZPL Parada Polskości stała się już piękną tradycją, którą warto kontynuować. „Dziś mamy okazję do wyrażenia dumy z bycia Polakami, że potrafimy zorganizować taką piękną majówkę. Szczycimy się naszą paradą. Chcemy pokazać całemu światu, jak potrafimy świętować”.

Edyta Tamošiūnaitė Wicemer Wilna powiedziała: „Czuję się świątecznie, wspaniale. Nastrój jest podniosły, bo nas tak dużo i wszyscy razem, zgodnie idziemy ulicami naszego pięknego Wilna”.


Modlitwa w Ostrej Bramie
w intencji Polaków na całym świecie

Zwieńczeniem nieco ponad godzinnego przemarszu była Msza św. w Ostrej Bramie. Pod cudownym obrazem Matki Bożej Miłosierdzia zebrani połączyli się w modlitwie w intencji Polaków na Litwie i na całym świecie. Mszę św. dziękczynną koncelebrowali: ks. Ryszard Umański, ks. Ryszard Halwa, ks. Józef Matwejczuk, ks. Marian Opryszko. Lekcję tradycyjnie odczytał Tadeusz Adam Pilat Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych a psalm responsoryjny pięknie odśpiewał Edward Trusewicz Wiceprezes Związku Polaków na Litwie i jednocześnie Sekretarz Generalny EUWP. Modlitwę wiernych wraz z Ministrem Dziedziczakiem odczytali przedstawiciele organizacji polonijnych, merowie regionów zamieszkałych przez Polaków oraz polscy politycy na Litwie.


Podziękowanie od prezesa ZPL

Do uczestników wspólnej modlitwy w Ostrej Bramie i wielotysięcznej Parady Polskości zwrócił się prezes ZPL Waldemar Tomaszewski. „Pozdrawiam i serdecznie dziękuję dla wszystkich przybyłych na Paradę Polskości mieszkańców Wileńszczyzny i szanownych gości. Rozpoczęliśmy przemarszem przez nasze ukochane Wilno, a tu jest uwieńczenie naszej parady – Msza Święta w Ostrej Bramie”.

Dodał, że to jeszcze nie koniec świętowania, bo na uczestników czekają też dziś majówki w kołach, oddziałach, gminach. Ogółem zaplanowano 40 majówek. Lider ZPL podkreślił, że polska społeczność na Litwie jest społecznością prężną, silną i mającą powody do dumy. „Mamy 63 polskie szkoły, w tym 35 gimnazjów. Mamy 59 przedszkoli, 12 tys. uczniów, 3,5 tys. przedszkolaków. Za to wszystko również chcieliśmy dzisiaj podziękować za pośrednictwem Najświętszej Marii Panny dla Pana Boga w Świętej Trójce jedynego. Dziękujemy za ostatni nasz sukces – obronę polskich szkół w rejonie trockim. Dziękujemy za wszystkie łaski, których doświadczamy”.

Prezes ZPL podkreślił, że w przyszłości będą podejmowane starania, by takie parady były organizowane corocznie. „Tak więc już teraz serdecznie zapraszam w następnym roku, jeżeli Pan Bóg pozwoli, 6 maja, w takim samym formacie, przejdziemy może ulicą Wielką, tak będziemy mieli jeszcze lepsze otoczenie".

Na zakończenie podziękował wszystkim przybyłym: "Jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękuje, szanownym gościom przybyłym z całego świata, dziękuję Polakom z Wileńszczyzny – od Turmont, poprzez Wilno do Druskiennik, dziękuję Polakom z Kowieńszczyzny, z Laudy. Dziękuję wszystkim razem i każdemu z osobna. Szczęść Boże dla Was i dla Waszych rodzin".


List od Premiera

Po Mszy św. Min. Jan Dziedziczak, pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą odczytał list od premiera Polski Mateusza Morawieckiego, skierowany do uczestników wileńskiej Parady Polskości.

„Polska jest z Wami, ale Polska jest też w Was. Wszędzie tam, gdzie bije polskie serce, jest cząstka Polski. Życzę Państwu dumy z Polski oraz tego, abyście czerpali satysfakcję z Waszych związków z krajem. Związek Polaków na Litwie, organizator Parady Polskości, apelował: „Bądźmy razem!”. I jesteśmy razem!”
„Dzisiejsza Parada Polskości, która zgromadziła tak wielu, w tym liderów organizacji polonijnych z różnych krajów, kombatantów, parlamentarzystów, uczniów, nauczycieli polskich szkół, zespoły artystyczne, harcerzy, polskie organizacje społeczne oraz naszych przyjaciół Litwinów – jest przykładem jedności – szczególnie ważnej w obliczu wyzwań, przed którymi stoi dzisiejszy świat. Dziś manifestujemy siłę ducha, by zachować swoją tożsamość i przekazywać ją swoim dzieciom i wnukom”
„Pokazujemy mieszkańcom Wilna, Wileńszczyzny, Litwy, całej Europie i światu, że Polacy na Litwie są zjednoczeni, a przez to silni”.

Podziękował Polakom na Litwie za pielęgnowanie kultury oraz tradycji polskiej, za wierność mowie i wierze ojców, za miłość do Polski. Z tej okazji skierował też do wszystkich zaproszenie: „Przyjeżdżajcie, Drodzy Rodacy, jak najczęściej do wolnej, suwerennej, niepodległej naszej wspólnej Polski”. Apelował też o wsparcie dla Ukraińców, który walczą heroicznie o swoją ojczyznę.

Przyjęcie w Majszagole.

Polskie uroczystości na Litwie zakończyło wystawne przyjęcie, na które gości „Parady Polskości” zaprosili do Mejszagoły Prezes Związku Polaków na Litwie Waldemar Tomaszewski i Mer Rejony Wileńskiego Maria Rekść. Gościem wieczornego bankietu był również Michał Mackiewicz – wieloletni, wybitnie zasłużony Prezes Związku Polaków na Litwie, którego uczestnicy spotkania uhonorowali odśpiewaniem tradycyjnego „Sto lat”.


Redakcja tekstu: EUWP


Informacja: Europejska Unia Wspólnot PolonijnychPODZIEL SIĘ INFORMACJĄ

Informujemy, że publikowane na stronach niniejszego serwisu treści mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa cywilnego. Właściciel serwisu dokłada starań, aby publikowane w tym serwisie treści były rzetelne i pomocne, jednakże nie ponosi żadnej odpowiedzialności za skutki działań podejmowanych w oparciu o te treści. W naszym serwisie umieszczone są łącza (linki) do innych serwisów internetowych. Informujemy, że nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treści zawarte w innych serwisach. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właścicieli serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji. Kopiowanie i nieautoryzowane użycie kodu źródłowego lub fragmentów autorskiego oprogramowania - zabronione.