EUROPEJSKA UNIA
WSPÓLNOT POLONIJNYCH

   Rosja
 2022-05-04 Majowe święta w Moskwie

28 kwietnia w sali Archidiecezji Matki Bożej w Moskwie odbyła się uroczysta akademia członków Moskiewskiej Narodowo-Kulturalnej Autonomii Polaków „Dom Polski” z okazji nadchodzących świąt — Dnia Polonii i Polaków za Granicą, Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święta Narodowego Trzeciego Maja.

Uroczystą akademię rozpoczęto Hymnem Polonii. Uczestników imprezy powitała prezes Kongresu Polaków w Rosji Halina Subotowicz-Romanowa. Radca, kierownik Wydziału Konsularnego i Polonii Ambasady RP w Rosji Sławomir Łuczak przekazał serdeczne pozdrowienia Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Ambasadora RP w Rosji Krzysztofa Krajewskiego z okazji Święta Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.Grażyna Garboś przedstawiła wyczerpujący wykład o Konstytucji 3 Maja, pierwszej w Europie konstytucji, i drugiej na świecie, podała też krótką informację o ustanowieniu Dnia Polonii i Polaków za Granicą i Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Spotkanie, które odbyło się w doniosłej atmosferze prowadziła Roma Jadzińska. Członkowie organizacji i dzieci z entuzjazmem recytowali wiersze i śpiewali polskie piosenki. Lubiany przez Polonię Zespół „Baśki” pod kierownictwem Ludmiły Bryżko, wystąpił ze swoim repertuarem. Wszyscy oczekiwali na występ Natalii Bortkiewicz, która pięknie wykonała liryczne polskie piosenki, a Eugeniusz Brazul-Bruszkowski wykonał na pianinie utwory Fryderyka Chopina.

5 maja w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Moskwie na zaproszenie Ambasadora RP w Federacji Rosyjskiej Krzysztofa Krajewskiego i Małżonki Aldony Krajewskiej odbyło się uroczyste spotkanie z okazji obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja, Dnia Polonii i Polaków za Granicą i Dnia Flagi Polskiej.Na spotkaniu byli obecni kierownik Wydziału Konsularnego Sławomir Łuczak, konsul Anna Domska-Łuczak, prezes FPANK „Kongresu Polaków w Rosji” Halina Subotowicz-Romanowa, prezes Moskiewskiej Narodowo-Kulturalnej Autonomii Polaków „Dom Polski” Ewelina Szyszkowa oraz reprezentanci środowisk polonijnych z moskiewskiego okręgu konsularnego obejmującego większość regionów europejskiej części Rosji.

Uroczystość była jednym z pierwszych takich wydarzeń po długiej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19 i przebiegła w ciepłej, radosnej atmosferze. Była też okazją do wyrażenia wdzięczności za nieustające wsparcie Polaków w Rosji przez Ambasadę RP i szerzej przez Państwo Polskie. Takie zaangażowanie i opieka w wymiarze symbolicznym pomagają odczuć przynależność do wspólnoty narodu polskiego, w praktycznym zaś wymiarze przyczyniają się do zachowania języka polskiego i polskiej tradycji tysiące kilometrów od polskich granic.


Redakcja tekstu: EUWP na podstawie:
PAI, Kongres Polaków w Rosji, zdjęcia: Wadim Maskotin


Informacja: Europejska Unia Wspólnot PolonijnychPODZIEL SIĘ INFORMACJĄ

Informujemy, że publikowane na stronach niniejszego serwisu treści mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa cywilnego. Właściciel serwisu dokłada starań, aby publikowane w tym serwisie treści były rzetelne i pomocne, jednakże nie ponosi żadnej odpowiedzialności za skutki działań podejmowanych w oparciu o te treści. W naszym serwisie umieszczone są łącza (linki) do innych serwisów internetowych. Informujemy, że nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treści zawarte w innych serwisach. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właścicieli serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji. Kopiowanie i nieautoryzowane użycie kodu źródłowego lub fragmentów autorskiego oprogramowania - zabronione.