EUROPEJSKA UNIA
WSPÓLNOT POLONIJNYCH

   EUROPA-ŚWIAT
 2021-03-28 Przedświąteczne spotkanie Rady Prezesów EUWP

27 marca, w sobotę, przed Niedziela Palmową odbyło się półtoragodzinne przedświąteczne spotkanie Rady Prezesów EUWP, w którym wzięło udział 28 osób. Spotkanie nie miało tak formalnego wymiaru, jak nasze coroczne statutowe posiedzenia Rady Prezesów. Sekretariat podjął decyzję o spotkaniu, gdyż wszyscy w dalszym ciągu mamy ogromne trudności z naszą normalną działalnością i dlatego sprawą najważniejszą jest, aby wspólnie przetrwać ten trudny okres i utrzymać więzi, które sprawiły, że jesteśmy razem w EUWP od 28 lat.

Głęboko wierzymy, że wspólnie i tylko wspólnie pokonamy zarówno Covid-19, jak i inne przeciwieństwa, a w przyszłym roku spotkamy się wszyscy razem w normalnych warunkach. Spotkanie odbyło się oczywiście w trybie online i zgodnie z założeniami było dynamiczne, a wypowiedzi merytoryczne i zwięzłe z poszanowaniem prywatnego czasu wszystkich uczestników.

Otwierając zebranie, prezydent EUWP, Tadeusz Adam Pilat przywitał zaproszonych przedstawicieli naszego strategicznego partnera Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w osobach prezesa, Dariusza Piotra Bonisławskiego oraz dyrektor Zenki Bańkowskiej. Następnie zaprezentował nowo wybranych w styczniu i lutym prezesów dwóch organizacji członkowskich: Włodzimierza Mier-Jędrzejowicza – prezesa Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii oraz Elżbietę Barrass – prezes Polskiej Macierzy Szkolnej w Wielkiej Brytanii. Prezentacji towarzyszyły podziękowania dla odchodzących ze swych funkcji prezesów; Krystyny Olliffe i Tadeusza Stenzela.Niestety w zebraniu nie mogła wziąć udziału aresztowana przez białoruską milicję Andżelika Borys, która kilka dni wcześniej została wybrana ponownie na stanowisko prezesa Związku Polaków na Białorusi. W wielu wypowiedziach prezesów organizacji członkowskich EUWP pojawił się temat trudności spowodowanych pandemiczną sytuacją oraz ograniczeniami w realizacji działalności. Dyskusję zdominowały dramatyczne wydarzenia na Białorusi, aresztowanie i skazanie Andżeliki Borys oraz działaczy ZPB i dziennikarzy. Szereg organizacji członkowskich EUWP opublikowało protesty i oświadczenia w tej sprawie.Spotkanie miało niesformalizowany przedświąteczny charakter i dało nam możliwość podzielenia się ze wszystkimi naszymi problemami, ale też radościami i świątecznymi życzeniami.


Informacja: Europejska Unia Wspólnot PolonijnychPODZIEL SIĘ INFORMACJĄ

Informujemy, że publikowane na stronach niniejszego serwisu treści mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa cywilnego. Właściciel serwisu dokłada starań, aby publikowane w tym serwisie treści były rzetelne i pomocne, jednakże nie ponosi żadnej odpowiedzialności za skutki działań podejmowanych w oparciu o te treści. W naszym serwisie umieszczone są łącza (linki) do innych serwisów internetowych. Informujemy, że nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treści zawarte w innych serwisach. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właścicieli serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji. Kopiowanie i nieautoryzowane użycie kodu źródłowego lub fragmentów autorskiego oprogramowania - zabronione.