EUROPEJSKA UNIA
WSPÓLNOT POLONIJNYCH

   Polska
 2021-11-11 Obchody Święta Niepodległości w Warszawie

Uroczystości z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się w Warszawie, w czwartek 11 listopada z samego rana. O godzinie 8:00 prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożył wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości: Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego. W ten sam sposób twórców II Rzeczypospolitej uczcili: premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Kolejnym punktem uroczystości była msza święta za ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej, której przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który skierował zaproszenia na uroczystą Eucharystię i wieczorny koncert do przedstawicieli Polonii: prezydenta Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusza Adama Pilata, Prezesa Związku Polaków na Litwie Waldemara Tomaszewskiego, przewodniczącej Rady Polonii Świata Teresy Berezowskiej, skarbnika RPŚ Aleksandra Zająca i wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Bożeny Kamiński. W Świątyni zapłonęła też Świeca Niepodległości, podarowana przez papieża Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, aby została zapalona w wolnej Polsce. W czasie mszy św. kard. Nycz podkreślił, że „o niepodległość trzeba się troszczyć”. – Niepodległość jest darem i zadaniem, tak jak wolność, której się nie otrzymuje raz na zawsze, stąd nasze dziękczynienie Bogu, tu w tej świątyni i zawierzenie naszej Ojczyzny Bożej Opatrzności – wskazał hierarcha. Przypomniał słowa błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego, że „jest sztuką umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej”. Prymas Tysiąclecia dodawał „w miłości, a nie w nienawiści”.

– Chcemy tu, w tym kościele, wspólnie wyznać, że będziemy na co dzień starali się żyć dla nieodległości Polski łącząc modlitwę z życiem codziennym, by nam nie wymawiano, że jesteśmy tylko katolikami kultowymi – oświadczył kard. Nycz.Centralne obchody miały miejsce w południe przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, gdzie w południe odbyła się Uroczysta Odprawa Wart w której uczestniczyli m.in. prezydent, marszałkowie: Sejmu i Senatu, premier, prezes PiS oraz przedstawiciele opozycji. Oddany został też salut narodowy z 21 salw armatnich. W trakcie uroczystości złożono też wieńce m.in. przez najważniejsze osoby w państwie. W uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza uczestniczyli: prezydent EUWP Tadeusz Adam Pilat i Przewodnicząca RPŚ Teresa Berezowska.

Wieczorem w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbył się koncert „Ku pokrzepieniu serc – Symfonia Niepodległości”. W koncercie wystąpili: Chór i Orkiestra Filharmonii Krakowskiej oraz Małgorzata Walewska i Tomasz Rak. Po koncercie odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i religijnych.Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy – od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.


Informacja: Europejska Unia Wspólnot PolonijnychPODZIEL SIĘ INFORMACJĄ

Informujemy, że publikowane na stronach niniejszego serwisu treści mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa cywilnego. Właściciel serwisu dokłada starań, aby publikowane w tym serwisie treści były rzetelne i pomocne, jednakże nie ponosi żadnej odpowiedzialności za skutki działań podejmowanych w oparciu o te treści. W naszym serwisie umieszczone są łącza (linki) do innych serwisów internetowych. Informujemy, że nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treści zawarte w innych serwisach. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właścicieli serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji. Kopiowanie i nieautoryzowane użycie kodu źródłowego lub fragmentów autorskiego oprogramowania - zabronione.