EUROPEJSKA UNIA
WSPÓLNOT POLONIJNYCH

   Szwecja
 2021-11-14 Bieg dla Niepodległej w Szwecji

14 listopada, po raz czwarty Zrzeszenie Organizacji Polonijnych w Szwecji zorganizowało „Bieg dla Niepodległej” - sportowe upamiętnienie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z roku na rok liczba uczestników jest coraz większa. Tegoroczna IV edycja Biegów zgromadziła blisko pół tysiąca osób w Sztokholmie, Malmo, Goteborgu, Karlshamn i Eskilstunie.< /p>

Licząc tylko rozdane medale udział wzięło 415 osób plus ci, dla których medali zabrakło i którzy otrzymali medale pocztą. Oprócz uczestników polonijnych, w Sztokholmie wziął udział w Biegu konsul Maciej Zamościk i wręczał nagrody dla zdobywców pierwszych trzech miejsc. W Malmo gośćmi tej sportowej imprezy byli: Senator Wojciech Ziemniak, Wiceprzewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą oraz Radny z Kościana Sławomir Kaczmarek. Obaj wzięli udział w Biegu, w dodatku Radny z Kościana przybiegł pierwszy. Senator był na mecie szósty i to on wręczał medale i nagrody.Najważniejsze było to, że organizatorzy zgromadzili tak liczne grono uczestników, manifestujących polskość w prawdziwie patriotycznej atmosferze, ponad politycznymi i ideologicznymi podziałami.

Organizatorzy podkreślili, że Bieg dla Niepodległej jest sukcesem nas wszystkich. Wyrazili wdzięczność wszystkim uczestnikom a zwłaszcza rodzicom, którzy wzięli ze sobą swoje dzieci, nawet te małe, gdyż jest to niezmiernie ważne, aby od małego miały poczucie przynależności do Narodu Polskiego i rosły w atmosferze polskości.

Dziękowali też wszystkim organizacjom członkowskim Zrzeszenia w tych 5 miastach i pojedynczym osobom, które zaangażowały się i w najróżniejszy sposób włączyły się do organizacji Biegu.

Opracowanie tekstu EUWP oraz zdjęcia na podstawie:
Zrzeszenie Organizacji Polonijnych w Szwecji – ZOP

Polonijne Biegi Niepodległości

Polonijne Biegi Niepodległości to wydarzenia zainicjowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i Polski Komitet Olimpijski, które mają za zadanie promowanie idei obchodów rocznicy odzyskania Niepodległości Polski za granicą, popularyzację sportu jako formy aktywnego spędzania wolnego czasu i umacnianie więzi z ojczyzną Polonii i Polaków mieszkających poza jej granicami.

Sport pomagał Polakom wybijać się na niepodległość. Zmagania sportowe, coraz bardziej popularne w przededniu odzyskania niepodległości, dostarczały wzruszeń, były powodem do dumy i pozwalały wyrażać uczucia narodowe. Tak jest do dzisiaj!


Informacja: Europejska Unia Wspólnot PolonijnychPODZIEL SIĘ INFORMACJĄ

Informujemy, że publikowane na stronach niniejszego serwisu treści mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa cywilnego. Właściciel serwisu dokłada starań, aby publikowane w tym serwisie treści były rzetelne i pomocne, jednakże nie ponosi żadnej odpowiedzialności za skutki działań podejmowanych w oparciu o te treści. W naszym serwisie umieszczone są łącza (linki) do innych serwisów internetowych. Informujemy, że nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treści zawarte w innych serwisach. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właścicieli serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji. Kopiowanie i nieautoryzowane użycie kodu źródłowego lub fragmentów autorskiego oprogramowania - zabronione.