EUROPEJSKA UNIA
WSPÓLNOT POLONIJNYCH

   Polska
 2022-03-05 Polonijne Igrzyska w Wiśle

W dniach 27 lutego do 3 marca odbyły się w Wiśle kolejne, XV Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne, w których udział wzięło prawie 500 uczestników z 21 krajów - Austrii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Czech, Danii, Hiszpanii, Irlandii, Kanady, Kazachstanu, Litwy, Luksemburgu, Łotwy, Niemiec, Rosji, RPA, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy i Węgier.

Igrzyska zorganizowało Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” jako odpowiedź na wyrażane przez liczne środowiska polonijne zapotrzebowanie na wielkie polonijne imprezy integrujące. I tu należy podkreślić, że jedynie Wspólnota Polska, jako sygnatariusz Akcji „Jest nas 60 milionów”, kontynuuje mimo ogromnych trudności organizowanie igrzysk, festiwali i kongresów, tak ważnych dla dalszego procesu integracji Polonii z Polską. Również jedynie Wspólnota Polska tak skutecznie zbiega o szerokie poparcie i współdziała z władzami państwowymi, samorządowymi oraz przedsiębiorstwami i organizacjami społecznymi.Organizacja igrzysk została przez wiele tygodni przyhamowana przez spowodowane pandemią restrykcje. Mimo to na Igrzyska zgłosiło się blisko 500 uczestników i gdyby nie ograniczenia finansowe, mogło ich być znacznie więcej.  To świadczy jednoznacznie o tym, że po pandemii jest ogromne zapotrzebowanie na duże imprezy „w realu”, spowodowane znużeniem ciągłym siedzeniem przed komputerem i udziałem w imprezach online.

Zwartą ekipą organizatorów Igrzysk kierował, członek Zarządu Krajowego Stowarzyszenia, Tomasz Różniak wraz z Sebastianem Jaworowskim i Ambasadorem Witoldem Rybczyńskim, ale Główną postacią Komitetu Organizacyjnego Igrzysk była, jak zawsze Kaja Gzyło. Centrum XV Igrzysk był Hotel Gołębiewski, w którym zamieszkali wszyscy uczestnicy i goście oraz mieściło się Biuro Organizacyjne Igrzysk. Tu również wieczorami odbywały się ceremonie medalowe i spotkania uczestników z olimpijczykami.

XV Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne zostały objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Odbywały się pod niezwykle aktualnym hasłem:

Niech te igrzyska będą symbolem pokojowej rywalizacji przyjętej w cywilizowanym świecie.
Sercem jesteśmy z narodem ukraińskim a zwłaszcza z Polakami z kresów. Nie opuścimy was w potrzebie!

Igrzyska Polonijne, pomimo, że mają charakter amatorski odbywają się pod patronatem i merytorycznym wsparciem Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który od lat współpracuje ze Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska" przy organizacji imprez sportowych. To gwarantuje stosowny poziom i rangę zawodów. Na Igrzyskach zawsze obecni są przedstawiciele PKOl oraz wybitni polscy olimpijczycy. W tym roku Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki, wybitna polska łyżwiarka szybka Natalia Czerwonka oraz ambasador dr Witold Rybczyński – Przewodniczący Komisji Współpracy z Polonią PKOl i Komisji Sportu i Turystyki Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Europejska Unia Wspólnot Polonijnych, od 2004 roku uczestniczy w zimowych i letnich igrzyskach poprzez udział prezydenta EUWP w Komitecie Honorowym Igrzysk i ufundowaniu nagrody „Fair Play”. W tym roku, na zaproszenie Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Tomasza Różniaka, prezydent EUWP Tadeusz Pilat wziął udział w Igrzyskach jako członek Komitetu Honorowego.

Polski Komitet Olimpijski mocno wspiera polonijne igrzyska fundując m.in. Puchary Fair Play we wszystkich dyscyplinach, toteż wręczana na Igrzyskach nagroda Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych od tego roku nosi nazwę Pucharu Młodzieżowego EUWP, podkreślając tym samym wagę szerokiego udziału w igrzyskach młodzieży polonijnej.Ceremonia Otwarcia Igrzysk

27 lutego do amfiteatru w Wiśle przybyło ponad 500 uczestników i gości Igrzysk, a przed sceną stanęły z flagami delegacje zawodników z wszystkich 21 krajów. Gdy wszyscy powstali z miejsc, uroczystość rozpoczęła się od odegrania hymnu Ukrainy ilustrowanego filmem - specjalnie na ta okazję przygotowanym przez Polonijną Agencję Informacyjną - jako hołd dla narodu i należącym do niego Polaków, którzy muszą stawić czoła

Ceremonię, swa obecnością zaszczycili: Piotr Nowacki - Doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Kamil Bortniczuk - Minister Sportu i Turystyki, Wojciech Kałuża - Marszałek Województwa Śląskiego, Tomasz Bujok - Burmistrz Miasta Wisła, Janusz Podżorski - Przewodniczący Rady Miasta Wisła, Andrzej Kraśnicki - Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Dariusz Piotr Bonisławski - Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Tadeusz Adam Pilat - Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, Józef Szymeczek - Wiceprezes Kongresu Polaków w Republice Czeskiej, Helena Legowicz - Prezes Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej, Jarosław Narkiewicz - Wiceprezes Związku Polaków na Litwie.

Po zapaleniu znicza Igrzysk i przysiędze złożonej przez przedstawicieli zawodników i sędziów otwarcia igrzysk dokonali wspólnie Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” - Dariusz Piotr Bonisławski i Burmistrz Miasta Wisła – Tomasz Bujok.Poniedziałek, 28 lutego

W poniedziałek, 28 lutego, na stoku Nowa Osada w Wiśle, odbyły się zawody narciarstwa alpejskiego w slalomie i snowboardzie. Slalom zwany dawniej slalomem specjalnym to olimpijska konkurencja narciarska, rozgrywana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, jedna z podstawowych obok zjazdu i slalomu giganta. W porównaniu do innych dyscyplin narciarstwa alpejskiego rozgrywana jest na najkrótszej trasie, o proporcjonalnie największej liczbie zmian kierunku jazdy. Na konkurencję składają się dwa przejazdy na dwóch różnych trasach wyznaczonych bramkami.Spotkanie z Polskim Komitetem Olimpijskim
- Olimpiada od kuchni

Obecność prezesa Andrzeja Kraśnickiego - Przewodniczącego Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej była okazją do wysłuchania relacji z pobytu i występów polskiej reprezentacji narodowej na igrzyskach w Pekinie. Dowiedzieliśmy się jak wyglądała organizacja zawodów, jak funkcjonowała wioska olimpijska. Należy pamiętać, że wyjazd do Chin przebiegał w ścisłym reżimie sanitarnym spowodowanym pandemią COVID-19. Obiekty olimpijskie znajdowały się w trzech strefach: Pekin, Yanqing i Zhangjiakou i poza nimi w praktyce zobaczenie czegokolwiek innego, ze względu na obostrzenia sanitarne, było niemożliwe. Do tego regularne testowanie zawodników i działaczy, duże odległości do pokonania między miejscami rozgrywania poszczególnych dyscyplin. Prezes Kraśnicki uświadomił polonijnym zawodnikom, że Pekin stał się pierwszym miastem-organizatorem zarówno letnich (2008 rok) jak i zimowych igrzysk olimpijskich.Nowością Igrzysk były konkurencje debiutujące na tego typu zawodach - trzy w narciarskim freestyle’u, skoki drużynowe oraz narciarski big air – zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet, udział drużyn mieszanych w tradycyjnych skokach narciarskich oraz w snowboard crossie i łyżwiarstwie szybkim na krótkim torze. Całkowicie nową konkurencją dedykowaną wyłącznie kobietom był monobob - bobslej jedynka. Polacy wystartowali w 10 dyscyplinach, w reprezentacji było 27 mężczyzn i 30 kobiet. 71 osób współpracowało z Polską Reprezentacją Olimpijską Pekin 2022.

Efekty udziału polskich sportowców pozostawiły bez wątpienia niedosyt. Liczyliśmy na więcej, tymczasem jedynie Dawid Kubacki w skokach narciarskich zdobył brązowy medal. Pozostali zawodnicy często "o włos" ocierali się o podium, co tym bardziej było trudne zarówno dla nich samych, jak i kibiców. Testy na obecność korona wirusa stanowiły postrach wszystkich startujących - decydowały o uczestnictwie, możliwości startu w kwalifikacjach. Z powodu pozytywnego wyniku na pokład samolotu lecącego do Pekinu nie wsiedli panczeniści Karolina Bosiek i Damian Żurek. Oboje dolecieli do Chin w późniejszym terminie. Zuzanna Fujak w ostatniej chwili musiała być zastąpiona przez Karolinę Kukuczkę. Nawet chorąża Natalia Czerwonka nie mogła ponieść biało-czerwonej flagi na czele naszej reprezentacji, gdyż niejednoznaczny test na COVID wyeliminował ją z udziału w ceremonii otwarcia. 29 stycznia zakażenie wykryto u największej polskiej nadziei medalowej – Natalii Maliszewskiej, której najważniejszy start był zaplanowany już na 5 lutego. Łyżwiarka mimo dobrego samopoczucia musiała przebywać w hotelu-izolatce. Na nic zdały się odwołania do Medycznego Panelu Eksperckiego. Maliszewska straciła szansę na medal.

Tak oto, dzięki wysłuchaniu bezpośredniej relacji od szefa polskiej reprezentacji, polonijni zawodnicy w szczegółach mogli poznać blaski i cienie tego "wielkiego sportu", w którym oprócz umiejętności i predyspozycji dużą rolę odgrywają procedury, przepisy i odrobina szczęścia.

Trudy sportowej kariery

Może dawniej było łatwiej? Świadczyłaby o tym kariera drugiego gościa Igrzysk Polonijnych - Natalii Czerwonki. Łyżwiarka szybka, uczestniczka ZIO w Vancouver (2010), Soczi (2014) i PyeongChang (2018). Dwukrotna medalistka mistrzostw świata w drużynie w 2012 i 2013 roku. Srebrna medalistka olimpijska w wyścigu drużynowym z Soczi. Opowiadała o swoim życiu, karierze. Urodziła się w Lublinie w 1988 roku, aktualnie trenuje w klubie Arena działającym przy Arenie Lodowej Tomaszów Mazowiecki, co ważne - pierwszym całorocznym torze łyżwiarskim w Polsce. 4 sierpnia 2014 uległa poważnemu wypadkowi – jadąc rowerem, zderzyła się z ciągnikiem, wskutek czego doznała urazu kręgosłupa. Do zdarzenia doszło podczas zgrupowania w Spale, gdzie łyżwiarka przygotowywała się do nowego sezonu. Jedynie niezwykła determinacja, upór i bardzo ciężka praca pozwoliła jej rok później wrócić do uprawiania sportu.

W Pekinie nie poszło tak jak planowała. W biegu drużynowym Natalia Czerwonka występująca razem z Magdaleną Czyszczoń i Karoliną Bosiek odpadły w ćwierćfinale. Dopowiemy, że droga na olimpijskie lodowisko nie byłą łatwa. Bosiek pozytywny wynik testu na Covid-19 miała jeszcze przed wylotem do Pekinu, przez co dotarła na igrzyska z opóźnieniem. Z kolei Czerwonka i Czyszczoń wylądowały na kwarantannie już w Chinach i spędziły na izolacji aż osiem dni. Eksperci twierdzą, że czterodniowa przerwa w treningach jest już katastrofą, a co dopiero osiem dni?...Dla uczestników igrzysk wieczorne spotkanie poświęcone ostatniej Olimpiadzie ma szczególne znaczenie, bowiem czym innym jest oglądanie relacji w telewizji, a czym innym wysłuchanie opowieści bezpośrednio od organizatorów i uczestników. Taką okazję stwarzają właśnie Igrzyska Polonijne, których celem jest z jednej strony integracja przez sport środowisk polskich rozrzuconych po całym świecie, z drugiej zaś strony zbliżenie do osób reprezentujących sport narodowy na międzynarodowych arenach. Bezpośrednia rozmowa z mistrzami to najlepsza mobilizacja do treningu i udziału w kolejnych takich imprezach. A jeżeli weźmiemy pod uwagę, że słuchały jej również polonijne dzieci i młodzież uczestniczące w igrzyskach w Wiśle, to może w niedalekiej przyszłości z ich grona wyłonią się kolejni reprezentanci Polski. Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne dają przedsmak takiej kariery.WTOREK, 1 MARCA

We wtorek, 1 marca, na stoku 17 Nowa Osada w Wiśle odbyły się zawody narciarstwa alpejskiego w slalomie gigancie.  W centrum Wisły wystartowali zawodnicy w dyscyplinie nordic walking, a na Placu Bogumiła Hoffa odbył się turniej rodzinny.

Slalom gigant to olimpijska konkurencja narciarska, rozgrywana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, pośrednia w swoim charakterze między supergigantem a slalomem. Zawodników obowiązują kaski. Nordic walking to forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami. Wymyślony został w Finlandii w latach dwudziestych XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. Podczas uprawiania nordic walkingu istotna jest prawidłowa technika chodu, w tym odpowiednie ustawienie kijków. Turniej rodzinny to połączenie sportu i zabawy, popularyzuje rodzinne i aktywne spędzanie czasu w środowiskach polonijnych. Turniej zwany „igrzyskami na wesoło” to zbiór 6 zabaw i gier dla całej rodziny, w których uczestnicy mogą wyćwiczyć swoją zręczność, szybkość, popisać się sprytem i odwagą.Spotkanie z Adamem Małyszem

Wieczorem na Igrzyska zawitał Gość Specjalny - Adam Małysz, nasz Orzeł z Wisły. Pan Adam wręczał medale oraz rozmawiał z Polonią w trakcie specjalnego spotkania, na którym obecny był również Burmistrz Wisły Tomasz Bujok - prywatnie kolega ze szkoły Adama Małysza.Zawodnicy otrzymali oficjalne zaproszenie na kolejne igrzyska w Wiśle, które odbędą się w 2024 roku. Co więcej, zapowiedziano - w porozumieniu z Adamem Małyszem oczywiście - nową dyscyplinę, skoki narciarskie, na bezpiecznej, tzw. "10 metrowej" skoczni.

Bardzo nas cieszy wsparcie idei igrzysk polonijnych ze strony naszego Mistrza. Idea integracji Polonii z ojczyzną poprzez sport jest jego zdaniem niezwykle wartościowa i skuteczna, co pozuje wysoka frekwencja i to w trudnych czasach pandemii i niespokojnej sytuacji międzynarodowej.

ŚRODA, 2 MARCA

W środę, 2 marca przełęczy Kubalonka w Wiśle odbyły się zawody w narciarstwie biegowym, a na lodowisku w Cieszynie wielobój łyżwiarski.

Narciarstwo biegowe to sport zimowy, w którym uczestnicy używają nart i kijków na przygotowanych trasach narciarskich w terenie płaskim lub pagórkowatym. Wywodzące się z Norwegii narciarstwo biegowe było swego czasu bardzo skutecznym sposobem przemieszczania się po śniegu. Dziś sportowcy na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich rywalizują w kilku konkurencjach narciarstwa biegowego, a dyscyplina ta staje się coraz bardziej popularna wśród miłośników sportów zimowych.Wielobój łyżwiarski w formule jaką przyjęto na Igrzyskach to zawody indywidualne dedykowane kobietom i mężczyznom, w których liczy się umiejętność jazdy na łyżwach, szybkość i zwinność, ponieważ poszczególne konkurencje sprawdzają wszystkie te cechy w równym stopniu. Jazda przodem, tyłem, slalomem, po "ósemce", bieg łyżwiarski polegający na dwukrotnym okrążeniu toru, sprawność prowadzenia krążka kijem hokejowym zarówno przodem jak i tyłem, slalomem, strzał do bramki.

Zakończenie Igrzysk

Środowy wieczór na Igrzyskach Polonijnych poświęcony był trzem wydarzeniom. Oczywiście ceremonii medalowej, ale też 100-lceia PTTS "Beskid Śląski" w Republice Czeskiej oraz solidarności z uwięzionymi na Białorusi polskimi działaczami Związku Polaków na Białorusi Andżelice Borys i Andrzejowi Poczobutowi.Ceremonie medalowe Igrzysk

Wieczory na Igrzyskach należały do zwycięzców, gdyż w wielkiej Sali imprezowej Hotelu Gołębiewski odbywały się codziennie ceremonie medalowe. W sumie w czasie igrzysk wręczono 201 złotych srebrnych i brązowych medali, 7 Pucharów Fair Play oraz Puchar Młodzieżowy Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych.Zaszczytu wręczania medali dostąpili olimpijczycy, Adam Małysz i Natalia Czerwonka, przedstawiciele organizatorów – Tomasz Różniak, Sebastian Jaworowski i ambasador Witold Rybczyński, przedstawiciele Komitetu Honorowego Igrzysk – Tadeusz Pilat, prezydent EUWP i Tomasz Bujok, burmistrz Wisły.

Puchary Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego wręczał, ambasador dr Witold Rybczyński – Przewodniczący Komisji Współpracy z Polonią PKOl i Komisji Sportu i Turystyki Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Puchary Fair Play otrzymali: Kazimierz Foltyn (Węgry), Jerzy Walczak (Szwecja), Magdalena Szewczyk (Czechy), Nina Katrusakova (Czechy), Gabriel Kawka (Belgia), Paweł Krakowiak (Irlandia) i Andrzej Dziediewicz (Białoruś).

Złoty Puchar Młodzieżowy Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych z rąk prezydenta EUWP Tadeusza Pilata odebrała Karolina Kotulska z Hiszpanii.Karolina Kotulska z Hiszpanii – zdobywczyni Złotego Pucharu Młodzieżowego Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych na XV Światowych Zimowych Igrzyskach Polonijnych – Wisła 2022Klasyfikacja medalowa
XV Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych

MIEJSCE KRAJ ZŁOTO SREBRO BRĄZ
1 Czechy 32 27 26
2 Litwa 22 20 21
3 Białoruś 7 6 4
4 Austria 2 3 3
5 Węgry 1 2 0


Polskie Towarzystwo Turystyczno – Sportowe „Beskid Śląski” w Republice Czeskiej

Polskie Towarzystwo Turystyczno – Sportowe „Beskid Śląski” w Republice Czeskiej założone zostało w 1922 r. w Orłowej. Wiodącą postacią był w tym okresie nauczyciel szkoły ludowej Władysław Wójcik a u jego boku stał profesor orłowskiego gimnazjum Gustaw Zielina. Niewątpliwym osiągnięciem było wówczas wybudowanie w 1929 roku własnego schroniska na Kozubowej. Druga wojna światowa przekreśliła cały dorobek. Przepadł cały majątek Beskidu, niektórzy działacze zginęli w obozach. Po roku 1945 próbowano ożywić działalność, lecz w roku 1947 organizacje polskie, w tym „Beskid Śląski” otrzymały decyzję, iż nie mogą wznowić działalności. Po „Aksamitnej rewolucji” Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zezwoliło na działalność Towarzystwa i zebranie konstytuujące odbyło się w 1991 r. Zupełnie inne warunki polityczne i ekonomiczne zmusiły zarząd do zmiany zakresu działań Towarzystwa, które pracuje w trzech pionach w ramach trzech sekcji: sekcja turystyczna, sekcja kolarska, sekcja sportowa. Dzisiejsza organizacja zrzesza prawie 600 członków. Siedziba Towarzystwa znajduje się w siedzibie Kongresu Polaków w Czeskim Cieszynie. O historii i działalności Towarzystwa opowiedziała uczestnikom uroczystości prezes Halina Twardzik.Wolność dla Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta.

Za kilkanaście dni minie rok jak bez wyroku, bez procesu, pod fałszywymi zarzutami uwięziono w areszcie śledczym dwoje działaczy Związku Polaków na Białorusi - Andżelikę Borys i Andrzeja Poczobuta. Nie zgodzili się na układ z władzami Białorusi odmawiając deportacji do Polski. Płacą za to wysoką cenę izolacji w trudnych warunkach bez dostępu do stosownej opieki lekarskiej, możliwości widzenia z bliskimi, poddawani presji psychicznej i cierpieniom fizycznym. Nie zapominamy o nich. Sebastian Jaworowski członek Zarządu Krajowego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w czasie wieczoru igrzyskowego zaapelował o pamięć i solidarność z przetrzymywanymi w więzieniu, zapowiadając jednocześnie akcję solidarnościową, która planowana jest w rocznicę aresztowania obojga działaczy.

Wisła i Województwo Śląskie

Wisła jest jedną z najpiękniejszych miejscowości w województwie śląskim, znajduje się w powiecie cieszyńskim. Znajduje się bezpośrednio przy granicy z Czechami, blisko stąd także na Słowacją. Wisła jest miejscowością górską leżącą w Beskidzie Śląskim. Centrum Wisły położone jest na wysokości 430 m n.p.m. Wisła leży też u źródeł największej polskiej rzeki. Ze źródeł na Baraniej Górze wypływają potoki Czarna i Biała Wisełka, które po połączeniu się i przyjęciu wód potoku Malinka tworzą rzekę Wisłę.

Podobnie jak Wisła całe Województwo Śląskie obfituje w atrakcje turystyczne. To tutaj w Częstochowie, w klasztorze Ojców Paulinów na Jasnej Górze, „bije serce narodu". Sanktuarium z Cudownym Obrazem Czarnej Madonny odwiedza corocznie blisko pięć milionów pielgrzymów z całego świata. Pasma górskie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego oraz tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej są wymarzonymi miejscami do uprawiania turystyki aktywnej, zarówno zimą, jak i latem. Zamek Książąt Pszczyńskich i średniowieczne ruiny zamków obronnych na „Szlaku Orlich Gniazd" są najsłynniejszymi obiektami z długiej listy zamków i pałaców pełniących niegdyś funkcje obronne lub reprezentacyjne.

Wisła i Województwo Śląskie zapraszają, więc wszystko wskazuje na to, że następne, czyli XVI Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne odbędą się w 2024 roku powtórnie w pięknej i gościnnej Wiśle.


Redakcja tekstu EUWP na podstawie:
Polonijna Agencja Informacyjna, zdjęcia Agata Pawłowska
Informacja: Europejska Unia Wspólnot PolonijnychPODZIEL SIĘ INFORMACJĄ

Informujemy, że publikowane na stronach niniejszego serwisu treści mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa cywilnego. Właściciel serwisu dokłada starań, aby publikowane w tym serwisie treści były rzetelne i pomocne, jednakże nie ponosi żadnej odpowiedzialności za skutki działań podejmowanych w oparciu o te treści. W naszym serwisie umieszczone są łącza (linki) do innych serwisów internetowych. Informujemy, że nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treści zawarte w innych serwisach. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właścicieli serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji. Kopiowanie i nieautoryzowane użycie kodu źródłowego lub fragmentów autorskiego oprogramowania - zabronione.