EUROPEJSKA UNIA
WSPÓLNOT POLONIJNYCH

   Polska
 2021-07-02 II Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie im. Tadeusza Wendy.

W piątek, 25 czerwca, w Yacht Park Gdynia zainaugurowane zostały II Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie im. Tadeusza Wendy. W uroczystości wzięli udział zawodnicy 13 załóg reprezentujący Polonię 7 krajów z Europy oraz Stanów Zjednoczonych, przedstawiciele organizatorów oraz zaproszeni goście. W tym gronie nie zabrakło Hanny Wendy-Uszyńskiej, wnuczki inż. Tadeusza Wendy, która wspólnie ze skarbnikiem Stowarzyszenia Wspólnota Polska, Tomaszem Rożniakiem wygłosiła formułę otwarcia Mistrzostw.

Obecni byli także goście Mistrzostw, m.in., przewodniczący Komisji Współpracy z Polonią Polskiego Komitetu Olimpijskiego ambasador Witold Rybczyński, Tadeusz Pilat prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, prorektor ds. studenckich i kształcenia Akademii Marynarki Wojennej komandor Mariusz Mięsikowski, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski, przedstawiciele miasta Gdynia i sekretarz generalny Węgierskiego Związku Żeglarskiego Andras Holczhauser.
Inaugurując Mistrzostwa Tomasz Różniak powiedział:

- Chcę podziękować wszystkim naszym partnerom, do których w tym roku dołączył Port Gdynia – mówił. – To bardzo ważna instytucja, a jej losy są związane z postacią patrona tej imprezy. Inżynier Wenda prowadził projekt budowy portu, a wiemy jakie ten port miał ogromne znaczenie dla II Rzeczypospolitej. W warstwie emocjonalnej, bo otwierał Polskę na morze i świat oraz praktyczne, bo umożliwiał handel i rozwój kraju. Mistrzostwa z roku na rok się rozrastają. Jesteśmy na gościnnej pomorskiej ziemi, a dzisiejsza pogoda stanowi najlepszy tego dowód, bo jest do żeglowania idealna.Po inauguracji złożono kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Wendy i odbyły się trzy pierwsze zawody żeglarskie. W Mistrzostwach, które zostały przeprowadzone na jachtach klasy „2020” wystartowało 13 załóg reprezentujących między innymi Austrię, Czechy, Niemcy, Szwecję, Danię oraz Stany Zjednoczone. Jachty klasy „2020”, dzięki swojej konstrukcji zapewniają zarówno bezpieczeństwo, jak i płynność żeglugi oraz dobrą zabawę. W regatach, w ramach Ligi Akademickiej, wzięli także udział podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej. Trzy najlepsze załogi ścigały się w ramach własnej klasyfikacji. Wieczorem uczestnicy Mistrzostw udali się na spektakl dramatyczny „Marlena Dietrich – iluzje” zaprezentowany na Scenie Letniej Teatru Miejskiego w Gdyni, położonej na plaży w Orłowie.

W sobotę 26 czerwca miały miejsce kolejne, czwarte zawody, po czym nastąpiła uroczystość wręczenia medali i zakończenia Mistrzostw, które rozegrano na wodach Zatoki Gdańskiej.

W uroczystości, poza zawodnikami, uczestniczyli przedstawiciele instytucji, które przyczyniły się do ich organizacji. Obecni byli: Dariusz Bonisławski, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska; przewodniczący Komisji Współpracy z Polonią Polskiego Komitetu Olimpijskiego ambasador Witold Rybczyński; Tadeusz Pilat, prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych; prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski; Hanna Wenda-Uszyńska, wnuczka budowniczego gdyńskiego portu inż. Tadeusza Wendy; prezes Dalmor Property Management Aleksandra Mietlicka; Marek Rudnicki, przedstawiciel polonijnej wspólnoty w USA; Anna Pogorzelska, kierownik Biura Zarządu Portu Gdynia i Jerzy Miotke z Kaszubskiego Forum Kultury. Obecny był także sekretarz generalny Węgierskiego Związku Żeglarskiego Andras Holczhauser.

Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w swym przemówieniu powiedział:

W naszym portfolio jest wiele imprez sportowych, jednak ta gdyńska impreza jest specyficzna, bo daje nadzieję na przyszłość, że będziemy mogli nie tylko zarazić młodych Polaków mieszkających za granicą sportem, ale i zachęcić do przyjazdu do Gdyni, do Polski. Mamy nadzieję, że ta impreza będzie się rozwijać i będzie przyciągać coraz większą liczbę miłośników żeglarstwa z różnych stron świata. Dziękuję wszystkim za udział w Mistrzostwach i życzę, byśmy spotkali się jak najczęściej, nie tylko tu w Gdyni, ale i na innych imprezach organizowanych przez Wspólnotę Polską.

Ogłoszono pełne wyniki końcowe, II Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie zwyciężyła załoga żeglarzy z Austrii i Irlandii. Drugą lokatę w Mistrzostwach wywalczyła załoga z Austrii, trzecie i czwarte miejsce zajęły ekipy z Czech.

Poza nagrodami dla zwycięzców, przyznano nagrodę Fair Play, która odebrała załoga z Austrii pływająca na jachcie nr 115. Nagrodę dla najmłodszego uczestnika regat odebrał Marian Cieślak z Czech.

WYNIKI REGAT


MIEJSCE I

Austria, Irlandia
Załoga: Szymon Janik - Stanisław Popek - Irena Małek - Magdalena Detyna - Miłosz Góralik

MIEJSCE II

Austria
Załoga: Kinga Brzózka - Emil Dyrcz - Małgorzata Kalvoda - Krzysztof Micał - Waldemar Ludwiczak

MIEJSCE III

Czechy
Załoga: Jakub Wedehefte - Grzegorz Skupień - Andrea Skupień - Kapsia Ivan Borski - Jana Borska - Bogdan Borski

MIEJSCE IV

Czechy
Załoga: Lech Ćmok - Ewa Ćmok - Bogdan Kokotek - Michał Jeżowicz - Zbigniew Jeżowicz

MIEJSCE V

Załoga AMW I
Załoga: Mateusz Pietrzak - Oskar Marczewski - Kamil Matanowski - Klaudiusz Sawczuk

MIEJSCE VI

Załoga AMW II
Załoga: Maria Kulling - Aleksandra Jasińska - Maciej Hamera - Maciej Klasa

MIEJSCE VII

Austria
Załoga: Jakub Pietrzak - Rafał Draus - Jakub Draus - Mariusz Cisak - Jarosław Hebda

MIEJSCE VIII

Niemcy - USA
Załoga: Robert Kamiński - Jacek Zalas - Marzena Oberski - Karol Ericson

MIEJSCE IX

Czechy
Załoga: Dominik Śliwiński - Henryk Cieślar - Anna Franek - Władysław Czudek - Marian Cieślar

MIEJSCE X

Szwecja - Dania
Załoga: Marcin Kacala - Paweł Hofman - Tomasz Wnkler - Andreas Henriksson - Andrzej Kacala

MIEJSCE XI

Załoga AMW III
Załoga: Konrad Lipski - Jan Sordyl - Kacper Mendyka - Marcin Kleparski

MIEJSCE XII

Austria
Załoga: Marta Zajączkowska - Anna Pawlak - Andrzej Blacha - Grażyna Dorota Subocz - Paweł Wojcik

Sędzia Główny
Sebastian Wójcikowski


KOŃCOWE WYNIKI MISTRZOSTW


Po uroczystym wręczeniu medali głos zabrali przedstawiciele uczestników, Andreas Henriksson ze Szwecji, komandor Międzynarodowej Federacji Polonijnych Klubów Żeglarskich oraz wicekomandor Marzena Oberski z Chicago. Za kontynuację i zorganizowanie Mistrzostw złożyli podziękowania na ręce prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz wysoko ocenili wagę i stronę organizacyjną imprezyII Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie to największe tego typu wydarzenie zorganizowane dla żeglarzy polonijnych. O randze tych regat świadczy przybycie uczestników z różnych stron świata podczas zeszłorocznej edycji. Regaty wpisały się w coroczne obchody Dni Morza, w Gdyni, które poza zmaganiami sportowymi dostarczyły uczestnikom wiele dodatkowych atrakcji. Były również okazją do spotkania z polskimi żeglarzami. Regaty wspierał m.in. słynny samotnik Szymon Kuczyński z Jachtklubu Morskiego Roda, a opiekę na wodzie sprawował żeglarz polarny Ireneusz Kamiński na jachcie „Admirał Dickman”.Organizatorem Mistrzostw było Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, a patronat honorowy sprawowali: Polski Komitet Olimpijski, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Dariusz Bonisławski, rektor AMW kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht oraz prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski.

Partnerami strategicznymi byli: Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Pomorski Związek Żeglarski, Spółka Dalmor SA – Grupa Kapitałowa Polskiego Holdingu Nieruchomości oraz Port Gdynia S.A. Polonijna Agencja Informacyjna oraz Żeglarski.info sprawowały patronat medialny nad Mistrzostwami.


Tekst: EUWP, na podstawie PAI
Zdjęcia: Agata Pawłowska PAI


Informacja: Europejska Unia Wspólnot PolonijnychPODZIEL SIĘ INFORMACJĄ

Informujemy, że publikowane na stronach niniejszego serwisu treści mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa cywilnego. Właściciel serwisu dokłada starań, aby publikowane w tym serwisie treści były rzetelne i pomocne, jednakże nie ponosi żadnej odpowiedzialności za skutki działań podejmowanych w oparciu o te treści. W naszym serwisie umieszczone są łącza (linki) do innych serwisów internetowych. Informujemy, że nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treści zawarte w innych serwisach. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właścicieli serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji. Kopiowanie i nieautoryzowane użycie kodu źródłowego lub fragmentów autorskiego oprogramowania - zabronione.