EUROPEJSKA UNIA
WSPÓLNOT POLONIJNYCH

   Polska
 2022-05-02 Dzień Polonii i Polaków z Granicą – uroczystości w Belwederze

2 Maja Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser–Duda wzięli dziś udział w uroczystościach z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Na dziedzińcu Belwederu odbyła się ceremonia wręczenia przez Prezydenta RP odznaczeń państwowych działaczom polonijnym, Aktów Nadania Obywatelstwa Rzeczypospolitej Polskiej oraz wręczenie flag państwowych przedstawicielom organizacji polskich mniejszości narodowych na Wschodzie.

Na zaproszenie Prezydenta, Europejska Unię Wspólnot Polonijnych reprezentował i wziął udział w uroczystościach Prezydent EUWP Tadeusz Adam Pilat. Do Belwederu przybyli również przedstawiciele organizacji członkowskich EUWP: Prezes Związku Polaków w Niemczech – Józef Malinowski z Wiceprezes Anną Wawrzyszko, Prezes Chrześcijańskiego Centrum Krzewienia Kultury Tradycji i Języka Polskiego – ks. Adam Prorok, Prezes Związku Polaków w Rumunii – Poseł Gerwazy Longher z Małżonką i delegacją, Prezes Związku Polaków na Ukrainie – Antoni Stefanowicz z Wiceprezes Lesią Jermak, Wiceprezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie – Teresa Dutkiewicz oraz Wiceprezes Związku Polaków na Białorusi – Marek Zaniewski.

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” Podczas uroczystości reprezentował Minister Henryk Kowalczyk Przewodniczący Rady Krajowej SWP, Prezes Dariusz Piotr Bonisławski, Skarbnik SWP Tomasz Różniak, Sebastian Jaworowski Członek Zarządu SWP. Wśród zaproszonych gości byli również Janusz Tomczyk – Prezes Kongresu polonii Kanadyjskiej i Teresa Berezowski Przewodnicząca Rady Polonii Świata, Prezydent wskazywał, że nie było jeszcze takiej uroczystości Dnia Flagi RP, aby wręczał flagi, które pojadą tam, gdzie toczy się wojna i podkreślił: „Wręczam te flagi po to, aby dodały sił. Sił do zwycięstwa, mocy do codziennej pracy, do umacniania ojczyzn, po obu stronach granicy – i Ukrainy, i Białorusi, i Polski. Niech będą z Wami, niech łopoczą nad Wami na wietrze, niech dodają mocy”.Prezydent Andrzej Duda dziękował licznym odznaczonym za wspaniałą i niezwykłą działalność, którą realizują, często ryzykując życiem na terenach, gdzie toczy się wojna. Wśród odznaczonych Złotym Krzyżem Zasługi udekorowana została Lesia Jermak – Wiceprezes Związku Polaków na Ukrainie, założycielka i kierownik Kijowskiego Zespołu „Polanie znad Dniepru”, aktualnie przebywająca z zespołem w Polsce.

Ponadto, Prezydent Andrzej Duda wręczył Akty Nadania Obywatelstwa Polskiego oraz Flagi RP przedstawicielom polskich mniejszości narodowych na Wschodzie, jednocześnie organizacjom członkowskim Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych. Otrzymali je:

Związek Polaków na Białorusi – Flagę odbierał Wiceprezes Marek Zaniewski;
Federacja Organizacji Polskich na Ukrainie – Flagę odbierała Wiceprezes Teresa Dutkiewicz;
Związek Polaków na Ukrainie – Flagę odbierał Prezes Antoni Stefanowicz

Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser–Duda, w swoim wystąpieniu wspomniała o swoich spotkaniach w Rumunii, na Ukrainie i w Stanach Zjednoczonych. „Jesteście wielcy” powiedziała, dziękując Polonii rozsianej po całym świecie, za solidarność z walczącą Ukrainą. Uroczystość uświetnił występ Kijowskiego Zespołu „Polanie znad Dniepru”.


Redakcja tekstu EUWP na podstawie:
Polonijna Agencja Informacyjna


Informacja: Europejska Unia Wspólnot PolonijnychPODZIEL SIĘ INFORMACJĄ

Informujemy, że publikowane na stronach niniejszego serwisu treści mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa cywilnego. Właściciel serwisu dokłada starań, aby publikowane w tym serwisie treści były rzetelne i pomocne, jednakże nie ponosi żadnej odpowiedzialności za skutki działań podejmowanych w oparciu o te treści. W naszym serwisie umieszczone są łącza (linki) do innych serwisów internetowych. Informujemy, że nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treści zawarte w innych serwisach. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właścicieli serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji. Kopiowanie i nieautoryzowane użycie kodu źródłowego lub fragmentów autorskiego oprogramowania - zabronione.