EUROPEJSKA UNIA
WSPÓLNOT POLONIJNYCH

   Niemcy
 2022-05-07 Festyn w Berlinie z okazji Dnia Polonii

W sobotę, 7 maja Polonia w Berlinie obchodziła Dzień Polonii festynem na placu przed ratuszem w dzielnicy Reinickendorf, gdzie na jeden dzień wyrosło polonijne miasteczko, a swoją działalność pokazywały polonijne organizacje, twórcy i przedsiębiorcy z Berlina. Na scenie przed ratuszem od rana do wieczora występowali polonijni i polscy artyści. Do prezentowania kultury polskiej zaproszono powiat kościański, który reprezentował Wielkopolskę. Z Polski przyjechali: z Kościana kapela dudziarska „Sokoły” i KlubTańca „Poezja”, a także zespół śpiewaczy „Kokorzenianki”z Kokorzyna, Chór „Harfa” z Czempinia, Zespół Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy”ze Śmigla oraz Orkiestra Dęta OHP z Krzywinia. Wśród wykonawców znaleźli się też artyści z Berlina: grupa taneczna „Krakowiacy” i zespoły muzyczne „Stan Zawieszenia”, „Bloody Kishka” i „Iwona and the Crazy Vibes”.

Ten wielki festyn polonijny to jedyna tak duża impreza polonijna w całych Niemczech organizowana z okazji Święta Polonii i Polaków za Granicą, organizowana od 2011 r. przez Polską Radę w Berlinie Związek Krajowy. Imprezę udało się przeprowadzić dzięki determinacji i doświadczeniu Ferdynanda Domaradzkiego, Przewodniczącego Polskiej Rady w Berlinie, który potrafił zachęcić i zmobilizować do współpracy członków i sympatyków Rady.

Senat RP reprezentowali Senatorzy Wojciech Ziemniak i senator Janusz Gromka, a Ambasadę Polską w Berlinie Konsul RP Marcin Król i konsul polonijny Adam Borkowski. Z Katowic przyjechała pani Alicja Brzan-Kłoś, wiceprezes Górnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i członek Zarządu Krajowego Stowarzyszenia.

Razem z Polonią świętowali także członkowie Senatu Berlina Frank Balzer i Björn Wohlert oraz radni dzielnicy Reinickendorf i parlamentu dzielnicy. Na festyn przyjechali z Polski przedstawiciele powiatu kościańskiego: wice starościna powiatu Dorota Słowińska, burmistrz Śmigla Małgorzata Adamczak, przewodniczący Rady Miejskiej w Czempiniu Maciej Głochowiak, zastępca wójta gminy Kościan Mirosław Duda, a z biura promocji Kościana i powiatu panie Hanna Grabus i Anna Walczak. Kościanianie prezentowali atrakcję turystyczne i kulturalne powiatu kościańskiego i zachęcali inwestorów do współpracy w tym wyjątkowym regionie Polski leżącym niedaleko Poznania.Zaproszeni goście z zainteresowaniem odwiedzili miasteczko polonijne, gdzie 30 polonijnych organizacji prezentowało swoje osiągnięcia, proponowało warsztaty plastyczne i różne aktywności dla dzieci i młodzieży i informowało o tym co robią na co dzień. Festyn tradycyjnie odwiedzili Polacy mieszkający na terenie Berlina i ich niemieccy sąsiedzi. Goście festynu hojnie wrzucali datki na pomoc Ukrainie. Przekazane zostaną one Górnośląskiemu Oddziałowi „Wspólnota Polska”, aby zakupić buty dla dzieci w ochronkach na Ukrainie i mleko dla niemowląt urodzonych przedwcześnie przez młode Ukrainiki pod wpływem stresu towarzyszącego ich ucieczce przed działaniami wojennymi.

Od samego początku patronatem honorowym festyn otaczał burmistrz dzielnicy Reinickendorf. Zrobił to także nowy burmistrz Reinickendorf pan Uwe Brockhausen oraz nowy Konsul RP pan Marcin Król. W swoich przemówieniach podczas otwarcia festynu obydwaj Patroni zapewniali, że festyn znalazł stałe miejsce w kalendarzu imprez w Berlinie i cieszyli się, że tyle polskich rodzin świętuje ten polski dzień na Reinickendorfie , w dzielnicy, w której mieszka szczególnie dużo Polaków. Konsul Król uwrażliwiał uczestników na sytuację Narodu Ukraińskiego i wskazywał na brutalność rosyjskiej agresji.Pani Alicja Brzan-Kłoś odczytała list od Dariusza Piotra Bonisławskiego, Prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Piotra Bonisławskiego z życzeniami i gratulacjami dla Zarządu Polskiej Rady, jako organizatora festynu.

Na ręce Małgorzaty Tuszyńskiej przekazała podziękowanie za wsparcie przez berlińską Polonię akcji humanitarnej na Ukrainę i zebranie środków na zakup mleka dla noworodków.

Gośćmi specjalnymi byli wykonawcy z Ukrainy: duet „SWOI” Salomea Pletenicka (wokal) i Oleg Fokszek (skrzypce) oraz piosenkarka Ania ze Lwowa. Festyn zorganizowano bowiem pod hasłem „ Solidarni z Ukrainą”, a w trakcie festynu zachęcano do składania datków na ten cel.

Gwiazdą wieczoru był zespół „POSTMAN” z Dolnego Śląska. Grający polską muzykę z lat 70-tych oraz utwory „The Beatles”, znany także jako polscy Beatlesi, ponieważ tak dobrze gra covery sławnej czwórki z Liverpoolu. W takt rock and rolla berlińska Polonia bawiła się do wieczora.

W czasie festynu wręczono statuetkę „Najlepszy z Najlepszych 2021”, którą zarząd Polskiej Rady przyznaje osobom, które w Berlinie bardzo aktywnie angażują się, aby przekazać i zachować język polski, polską kulturę i tradycje oraz współtworzą pozytywny obraz Polski i Polaków w stolicy Niemiec.

W tym roku statuetkę wręczono przewodniczącej Polonijnego Towarzystwa Turystycznego i Kulturalnego pani Elżbiecie Porębskiej, która od 15 lat nieustannie, także i w czasie pandemii, prowadzi historyczne spacery, dzięki czemu Polonijni turyści, mogą poznawać w języku polskim nowe, ciekawe oblicze stolicy Niemiec i okolic.Przekazano także statuetkę Stowarzyszenia „Rubież” Sylwestrowi Tomali, Kawalerowi Maltańskiemu z Berlina, który od wielu lat nieustająco, pomaga „Rubieży” przekazywać wyposażenie dla szpitali na polskim Polesiu i Białorusi. Na scenie występowało ponad 200 młodych i dorosłych artystów z Polski, Berlina i Ukrainy. Pogoda dopisała i festyn odwiedziło ponad 2 tysiące osób. Podkreślano różnorodność i wysoki poziom artystyczny programu. Każdy mógł tu znaleźć coś dla siebie. Opiekę medyczną zapewniła berlińska „Malteser”.

Całą imprezę na scenie sprawnie poprowadzili Przemysław Walkowicz, kierownik teatru „Bez Paniki” oraz Małgorzata Tuszyńska, wiceprzewodnicząca Polskiej Rady. Wszyscy uczestniczy podkreślali wyjątkową atmosferę festynu i poczucie jednej wielkiej polonijnej wspólnoty. Dzięki polonijnym restauratorom nie zabrakło również specjałów polskiej kuchni. Były pierogi, bigos, zapiekanki i gołąbki. Sklep „u Zosi”, imbis z Tempelhof „Justpott”, ale też lodziarnia na kółkach cieszyły się dużym powodzeniem.Na festyn przybyli także mieszkający w Berlinie Ukraińcy, którzy tańczyli ze łzami w oczach, słysząc dźwięki ukraińskiej muzyki wykonywanej w dowód solidarności przez wielu wykonawców.

Festyn był współfinansowany przez Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie, Fundację Polsko-Niemiecką oraz ze środków Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów Republiki Federalnej Niemiec.


Redakcja tekstu EUWP na podstawie
Polonijna Agencja Informacyjna, zdjęcia: Wojciech Jaszczyk


Informacja: Europejska Unia Wspólnot PolonijnychPODZIEL SIĘ INFORMACJĄ

Informujemy, że publikowane na stronach niniejszego serwisu treści mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa cywilnego. Właściciel serwisu dokłada starań, aby publikowane w tym serwisie treści były rzetelne i pomocne, jednakże nie ponosi żadnej odpowiedzialności za skutki działań podejmowanych w oparciu o te treści. W naszym serwisie umieszczone są łącza (linki) do innych serwisów internetowych. Informujemy, że nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treści zawarte w innych serwisach. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właścicieli serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji. Kopiowanie i nieautoryzowane użycie kodu źródłowego lub fragmentów autorskiego oprogramowania - zabronione.